Tučňáci roboti odhalují tajemství oceánských proudů, které jsou klíčem k veškerému životu
Důmyslná zařízení zkoumají v hloubkách oceánů místa, kam se člověk jen těžko dostane. K hladině vysílají signály podobné řeči delfínů, uvedl The Guardian.
Vypadá jako tučňák, plave jako tučňák, ale není to tučňák. Ve skutečnosti je to robot, který se umí ponořit i do vln rozbouřeného oceánu, potopit se až 150 metrů a ještě posílat k hladině signály podobné řeči delfínů.
Umělí tučňáci pomáhají vědcům. Zkoumají oceánské proudy a víry, které ovlivňují všechny živé tvory a rostliny v mořích. Mořské proudy řídí pohyb zhruba poloviny veškerého fytoplanktonu, mořských řas i rostlin, které produkují podstatnou část atmosférického kyslíku.
„Každý čtvrtý nádech každého člověka závisí na těchto malých oceánských proudech a vírech,“ vysvětluje Burkard Baschek, ředitel Oceánografického muzea v německém přístavu Stralsund. Pětadvacetikiloví roboti mohou zaplout pod led. „Mohou kotvit v docích a vyrazit na pravidelné výzkumné mise, když bouře znemožní ostatním lodím opustit přístav. Například v Severním moři je tomu tak téměř každý druhý den,“ říká Baschek.
Robotický tučňák není levný a vyjde zhruba na 80 000 eur, což jsou téměř dva miliony korun. Pronájem vybaveného výzkumného plavidla vyjde zhruba na stejné peníze, ale jen na pouhý jeden den. Roboti jsou tak mnohem dostupnější pro univerzity i jiná výzkumná pracoviště. Umí i poslední trik, kterým napodobují své živé sourozence. Pokud selže jejich elektronika, v moři se neztratí. Všechno vypnou a začnou se sami pomalu vznášet k hladině.
Zdroj: The Guardian