Toto je Quarterhorse, nástupce letounu SR-71 Blackbird. Zahájí éru hypersonických letů
Jen málo letadel vzbuzuje v leteckých nadšencích takový respekt jako nadčasový SR-71 Blackbird, který v roce 1964 překonal rychlost Mach 3,2 (3540 km/h). Společnost Hermeus Aviation se sídlem v Atlantě se však domnívá, že hypersonický let (tj. rychlost vyšší než Mach 5) není vyhrazen pouze pro tajné špionážní mise, jak uvádí server Popular Mechanics.
Společnost Hermeus Aviation chce dostat hypersonická letadla i na další letiště. V roce 2021 zadalo americké letectvo společnosti Hermeus zakázku v hodnotě 60 milionů dolarů (cca 1,3 miliardy Kč) na vývoj tří koncepčních bezpilotních letounů, včetně hypersonického letounu Quarterhorse.
Koncem loňského roku překonala společnost Hermeus významný milník, když úspěšně vypustila hybridní proudový a raketový motor známý jako Chimera. SR-71 používá proudový motor Pratt & Whitney J58, který dosahuje maximálních výkonů při rychlostech kolem Mach 3. Hermeusova hypersonická konstrukce používá náporový motor, který může pracovat pouze při vysokých rychlostech, protože stlačuje vzduch a palivo ve spalovací komoře a vynáší Quarterhorse na Mach 5 a více.
Aby letoun, který by měl překonat Blackbird, mohl tento rekord překonat, musí jeho pohonná jednotka nějakým způsobem plynule přecházet mezi proudovými a turboventilátorovými motory a zpět na proudové. A společnost Hermeus již tento delikátní výkon leteckého inženýrství zvládla. Společnost nedávno předvedla přechod z turboreaktivního režimu na režim ramjet, což je pravděpodobně nejkritičtější úkol pro umožnění hypersonického letu. Pro testování motoru Chimera potřebovala společnost Hermeus simulovat tlaky při letu vysokou rychlostí Mach 4.
Společnost proto poslala svůj motor do laboratoře Notre Dame Turbomachinery Lab, která testuje vysokootáčkové motory. Tam byla demonstrována schopnost Chimery přepínat mezi vedením nadzvukového vzduchu v proudovém motoru a turbodmychadlovém motoru. Hypersonický motor pro Quarterhorse se tak připojuje k podobným iniciativám, které mají zahájit éru hypersonických letů, včetně projektu Mayhem amerického letectva, který by měl v dohledné době přinést hypersonický bombardér.
Zdroj: redakce, popularmechanics.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]