Tohle jste ještě neviděli. Krásné časosběrné video nejdelšího částečného zatmění Měsíce za posledních 600 let

Griffithova observatoř v Los Angeles zachytila tento tři a půl hodiny trvající úkaz a zrychlila ho do krásného minutového videa nahoře, píše server Boing Boing.

V pátek prošel Měsíc zemským stínem a vytvořil nejdelší zatmění Měsíce za posledních téměř 600 let. Během tohoto téměř úplného zatmění se 97 % Měsíce zatmělo. Nejdelší částečné zatmění Měsíce v tomto století je u konce a fotografie tohoto nádherného úkazu se objevují ze všech koutů, kde bylo zatmění viditelné. V souvislosti se zveřejněním zmíněných snímků koluje časosběrné video pořízené Griffithovou observatoří se sídlem v Kalifornii. Na tomto 58 vteřin dlouhém videu hvězdárna zachytila Měsíc procházející každou fází zatmění v neuvěřitelných detailech.

Zatmění, které se opakuje jednou za život

Toto zatmění Měsíce bylo mimořádně významné nejen proto, že bylo poslední v roce 2021, ale také proto, že bylo nejdelší v tomto století a nastalo poprvé po 580 letech. Zatmění, které bylo naposledy pozorováno v roce 1440, trvalo 3 hodiny, 28 minut a 24 sekund a podle indického meteorologického úřadu bylo viditelné ze západní Afriky, západní Evropy, Severní Ameriky, Jižní Ameriky, Asie, Austrálie, Atlantiku a Tichého oceánu.

Pokud jste tuto jedinečnou příležitost promeškali, je pravděpodobné, že jste patřili k většině obyvatel, protože zatmění nastalo v Indii ve 14.34 hodin a bylo viditelné pouze v některých oblastech Arunáčalpradéše a Ásámu po západu Slunce. Ti, kteří měli to štěstí a viděli ho jinde, museli pozorovat tmavý, rezavě červeně zbarvený Měsíc, nazývaný také „Bobří měsíc“ nebo „Krvavý měsíc“.

Bobří měsíc se mu říká tehdy, když nastává těsně před obdobím lovu bobrů a když je Měsíc nejblíže Zemi. Svůj další název získal díky načervenalému odstínu, který během zatmění získává. Červenou barvu způsobuje sluneční světlo procházející zemskou atmosférou, když Měsíc na několik hodin přechází do jejího stínu, vysvětlila NASA.

Zdroj: boingboing.net