Tohle je budoucnost. Vědci našli způsob, jak orgány kryogenicky zmrazit tak, aby po rozmrazení normálně fungovaly

Transplantace orgánů může zachránit život, ale orgány zůstávají životaschopné jen velmi krátkou dobu. Proto desítky orgánů přicházejí nazmar, i když čekací listiny na ně stále rostou. Zmrazení orgánů může prodloužit jejich trvanlivost, ale krystalky ledu, které se tvoří mezi buňkami, mohou tkáň poškodit a mnohé z nich se stanou nepoužitelnými, jak píše server New Atlas.

Alternativní technika zvaná vitrifikace tento problém obchází zmrazením orgánů na extrémně nízké teploty pomocí kryoprotektivních chemikálií, které navodí stav podobný sklu, v němž se ledové krystalky netvoří.

Složitější je však rozmrazování orgánů, aniž by došlo k jejich poškození. Současné metody ohřívání začínají od povrchu, což vede k nerovnoměrnému rozmrazování. Protože se oblasti tkáně zahřívají různou rychlostí, nerovnoměrně se rozpínají a vznikají trhliny nebo praskliny. Vědci z Minnesotské univerzity vyvinuli novou techniku ohřevu, která rozmrazuje zmražený orgán rychle a rovnoměrně zevnitř ven. Trik spočívá v přidání nanočástic oxidu železa do kryoprotektivní chemikálie.

Když se na orgán působí střídavým magnetickým polem, všechny tyto nanočástice rozptýlené v cévách orgánu fungují jako malá topná tělesa a rovnoměrně orgán zahřívají. V nové studii vědci prokázali, že tato technika funguje při testech na živých zvířatech. Tým kryogenně skladoval krysí ledviny po dobu 100 dní, znovu je zahřál, očistil od tekutin a nanočástic použitých k jejich konzervaci a poté je transplantoval potkanům.

Všech pět příjemců nejenže zákrok přežilo, ale do 30 dnů ledviny opět plně fungovaly. Podle týmu by tento důležitý milník nakonec umožnil dlouhodobé skladování v orgánových bankách, což by vedlo ke zkrácení čekacích dob, lepšímu vyhledávání dárců a příjemců a v konečném důsledku k záchraně více životů. Dalším krokem bude testování této techniky na prasečích ledvinách. Výzkum byl publikován v časopise Nature Communications.

Zdroj: redakce, nature.com, newatlas.com