Terapie smíchem: Vědci vytvořili nové antistresové zařízení

Přístroj TickleFoot, navržený aby vytvářel optimální podněty pro lechtání nohou, by mohl sloužit jako prostředek proti stresu tím, že vyvolá nekontrolovaný smích, tvrdí vědci. Zařízení je napájeno z baterií a lze jej připevnit na jakoukoli běžnou botu, uvedl server Newscientist.

Aby zjistil, kde je chodidlo nejvíce lechtivé, použil vědec Don Samitha Elvitigala z Aucklandské univerzity na Novém Zélandu se svými kolegy magnetem poháněné kartáčky, které stimulovaly různá místa na chodidle. Tým provedl studii se 13 účastníky, sedmi ženami a šesti muži, kteří na sedmibodové stupnici hodnotili míru lechtivosti, kterou pociťovali při pohybu jednoho kartáčku na různých místech.

Průměrná hodnota udávaná ženami byla vyšší než průměrná hodnota u mužů, a mírné rozdíly mezi pohlavími byly i v případě nejlechtavějších míst na chodidle – u žen byl nejlépe hodnocen střed klenby, zatímco u mužů bylo nejlechtavější místo o něco blíže prstům.

Výzkumníci použili tyto údaje k 3D tisku pružné stélky, kterou lze vložit do jakékoli běžné boty. Stélka nazvaná TickleFoot má tři lechtací aktuátory, které zasahují místa na podrážce s nejvyšším počtem bodů ze všech experimentů. Zařízení je napájeno lithium-iontovými bateriemi s výdrží 60 minut lechtání, a lze jej zapnout a vypnout na dálku.

Vědci již dříve naznačili, že lechtání může mít evoluční úlohu v sociální interakci a navazování vztahů. Elvitigala se domnívá, že zařízení TickleFoot může představovat užitečný způsob, jak zajistit sociální interakci mezi páry na dálku nebo jako zařízení pro uvolnění stresu.

Zdroj: newscientist.com