Tento robotický krab je tak malý, že se vejde do oka jehly

Inženýři vyvinuli nejmenšího dálkově ovládaného chodícího robota na světě, který napodobuje miniaturního kraba, jenž se dokáže pohybovat do stran bez jakýchkoli drátů, hydrauliky, elektřiny nebo jiných standardních mechanických součástí.

Robotičtí krabi, jejichž rozpětí činí pouhou jednu padesátinu palce (0,5 milimetru), se také mohou ohýbat, kroutit, otáčet a dokonce skákat. Obvykle mají chodící roboti mechanickou konstrukci se spoustou pohyblivých částí, které jsou napájeny zdrojem elektřiny. Tato osminohá zvířátka však mají mnohem jednodušší konstrukci sestávající pouze z několika šikovných materiálů, s nimiž lze manipulovat pomocí laseru.

Roboti podobní korýšům jsou vyrobeni z pružné slitiny „paměťové pěny“, která se transformuje do svého 3D tvaru jako dětská vyskakovací knížka: Když se podklad uvolní a zmenší se jeho povrch, materiál se vytlačí nahoru do požadovaného 3D tvaru kraba.

Když se 3D slitina zahřeje laserem, snaží se vrátit do původního zploštělého 2D tvaru. Než se však slitina stihne zcela zploštit, rychle vychladne a pruží zpět do tvaru 3D kraba. Právě tato rychlá změna tvaru umožňuje robotovi pohyb.

Speciální skleněný povlak na slitině usnadňuje nasměrování laseru k zahřátí určitých oblastí robota, což umožňuje širokou škálu pohybů. Aby krab chodil do stran, svítí se laserem z jedné strany těla na druhou a vytváří se jakási vlna v těle, které se zplošťuje a pruží zpět do tvaru; tato vlna pohybu způsobuje, že se malý krab pohybuje ve směru laseru.

Nový robot se podle prohlášení může pohybovat maximální rychlostí přibližně poloviny délky vlastního těla za sekundu. Tato impozantní rychlost je možná jen díky tomu, jak rychle se materiály robota po zahřátí laserem ochladí. „Protože jsou tyto struktury tak malé, je rychlost ochlazování velmi rychlá,“ uvedl ve svém prohlášení vedoucí výzkumný pracovník John Rogers, biomedicínský inženýr a odborník na nanotechnologie z Northwestern University v Illinois. „Ve skutečnosti zmenšení rozměrů těchto robotů umožňuje jejich rychlejší chod.“

Zdroj: eurekalert.org; livescience.com