Teleskop NASA spatřil v hlubokém vesmíru kosmický objekt, který vypadá jako otazník

Kosmický objekt ve tvaru zářícího otazníku se objevil na jednom z nejnovějších snímků pořízených vesmírným teleskopem Jamese Webba, jak píše web Yahoonews.

Původní snímek v blízké oblasti, který zobrazoval dvojici mladých hvězd s názvem Herbig-Haro 46/47, se nachází ve vzdálenosti 1 470 světelných let v souhvězdí Vela v Mléčné dráze, které se stále aktivně formují a těsně kolem sebe obíhají. Obě hvězdy byly pozorovány a studovány vesmírnými i pozemními dalekohledy již od 50. let 20. století, ale vysoce citlivý Webbův dalekohled umožnil pořídit dosud nejdetailnější snímek s nejvyšším rozlišením. Má schopnost pozorovat vesmír s delšími vlnovými délkami světla než jiné vesmírné teleskopy.

Webbův teleskop osvětluje informace o vzniku našeho vesmíru, ale výskyt tohoto záhadného objektu v pozadí snímku zanechává více otázek než odpovědí. Vesmírný otazník nebyl dosud podrobně pozorován ani zkoumán, takže vědci si nejsou přesně jisti původem a složením objektu. Na základě jeho tvaru a umístění však mají několik nápadů.

Mohlo by jít o splynutí dvou galaxií, které jsou pravděpodobně miliardy světelných let daleko, mnohem dál než Herbig-Haro 46/47, řekl Christopher Britt, vědecký pracovník pro vzdělávání a práci s veřejností v kanceláři Space Telescope Science Institute, který řídí vědecké operace Webbova teleskopu.

Mimo naši Mléčnou dráhu existuje mnoho galaxií. Jak galaxie rostou a vyvíjejí se, tak v průběhu vesmírného času se občas srazí se svými blízkými sousedy. A když se to stane, mohou se pokřivit do nejrůznějších tvarů – zřejmě včetně otazníku. Podle odborníků je to pravděpodobně poprvé, co byl tento specifický objekt pozorován, ale ke splynutí galaxií do tvaru podobného otazníku docházelo již dříve.

Tvar otazníku by také mohl svědčit o splynutí, při němž dvě galaxie na sebe gravitačně působí. Ten háček otazníku nahoře je hodně podobný tomu, čemu říkáme slapový ohon, kde se proud hvězd a plynu tak trochu utrhl a vyletěl do vesmíru. Shromáždění dalších dat o objektu by mohlo odhalilo další podrobnosti, jako je jeho vzdálenost a chemické složení.

Zdroj: Yahoonews, redakce, NASA