Technologie hydraulického výtahu možná pomohla postavit egyptskou ikonickou Džoserovu pyramidu

Džoserova pyramida, nejstarší z ikonických egyptských pyramid, mohla být postavena pomocí unikátního hydraulického výtahového systému, uvádí studie Xaviera Landreaua z francouzského Paleotechnického institutu CEA. Nová studie naznačuje, že voda mohla proudit do dvou šachet umístěných uvnitř samotné pyramidy, kde mohla být využívána ke zvedání a spouštění plováku používaného k přenášení stavebních kamenů.

Předpokládá se, že Džoserova pyramida, známá také jako Stupňová pyramida, byla postavena kolem roku 2680 př. n. l. jako pohřební komplex pro faraona třetí dynastie Džosera. Přesný způsob její stavby však zůstává nejasný.

V této nové interdisciplinární analýze vědci naznačují, že nedaleká ohrada Gisr el-Mudir – dosud nevysvětlená stavba – mohla fungovat jako „kontrolní hráz“ k zachycení vody a sedimentů. Kromě toho mohla řada komor vyhloubených v zemi mimo pyramidu sloužit jako zařízení na čištění vody, které umožňovalo usazování sedimentů při průchodu vody každou další komorou.

Voda pak mohla proudit do samotných šachet pyramidy, kde síla jejího stoupání mohla pomoci unášet stavební kameny.

Ještě je třeba provést další výzkum, abychom pochopili, jak mohla voda šachtami proudit a kolik vody bylo v té době v krajině k dispozici. Autoři této nové studie však naznačují, že i když se při stavbě pyramidy pravděpodobně používaly i jiné stavební metody, jako jsou rampy, mohl být při dostatku vody použit hydraulický výtahový systém, který podporoval proces stavby, uvádí phys.

zdroj: studie, phys