Tato bizarní exoplaneta má železná mračna, ze kterých prší titan!
Astronomové z MIT získali dosud nejjasnější pohled na bizarní exoplanetu známou jako WASP-121b, která má věčně temnou stranu, jež je slapově vázána na svou hvězdu, napsali na webu Scitechdaily.
Bylo zjištěno, že atmosféra noční strany s největší pravděpodobností hostí oblaka železa, ze kterých prší titan. Tato exoplaneta je klasifikována jako horký Jupiter a byla objevena v roce 2015 na oběžné dráze kolem hvězdy vzdálené asi 850 světelných let od Země.
Planeta WASP-121b má jednu z nejkratších dosud zjištěných oběžných drah. Kolem své hvězdy oběhne za pouhých 30 hodin. Má tzv. vázanou rotaci, takže na její „denní“ straně směřující ke hvězdě je trvale světlo, zatímco „noční“ strana je navždy obrácena do vesmíru.
Zdroj foto: NASA (public domain)
Vědci sledovali přítomnost vody v atmosféře a poprvé ukázali, jak voda cirkuluje mezi denní a noční stranou planety. Zatímco na Zemi probíhá koloběh vody tak, že se nejprve vypařuje, pak kondenzuje do mraků a následně prší, na WASP-121b je koloběh vody mnohem intenzivnější.
Na denní straně se atomy tvořící vodu trhají při teplotách přesahujících 2700 stupňů Celsia. Tyto atomy jsou odfouknuty na noční stranu, kde nižší teploty umožňují rekombinaci atomů vodíku a kyslíku do molekul vody, které jsou pak odfouknuty zpět na denní stranu, kde cyklus začíná znovu.
Také se zdá, že voda není to jediné, co cirkuluje po planetě. Astronomové zjistili, že noční strana je dostatečně chladná na to, aby hostila exotická mračna železa a korundu – minerálu, z něhož se skládají rubíny a safíry. Na denní straně se pak díky vysokým teplotám odpařují kovy do plynné podoby. Cestou může vznikat exotický déšť, například tekuté drahokamy z oblaků korundu.
Kompletní studii si můžete přečíst zde. Mezi spoluautory studie jsou spolupracovníci z MIT, univerzity Johnse Hopkinse, Caltechu a dalších institucí. Tento výzkum částečně podpořila NASA prostřednictvím grantu Space Telescope Science Institute.
Zdroj: scitechdaily.com