Tank Panther. Vše, co potřebujete vědět o německém tanku z 2. světové války

Tank Panther byl jedním z nejúspěšnějších a nejmasověji vyráběných německých tanků 2. světové války. Navzdory všeobecnému přesvědčení nebyla německá armáda během války technologicky vyspělejší než spojenci, napsal server Hot Cars.

Ve skutečnosti byl během invaze do Francie francouzský Char B1 pokročilejší než cokoli, co měli Němci, a při invazi do Sovětského svazu byl pokročilejší T-34. Zejména střední tank T-34 působil Němcům velké bolesti hlavy. Zejména proto, že Sovětský svaz se nezhroutil jen tak, jako Francie. Mohl tak začít s masovou výrobou těchto tanků. Jako protiváha T-34 byly modernizovány německé tanky Panzer III a IV a byl vyroben tank Panther. Panther byl středně těžký/těžký tank, který mohl Spojencům vždy dát zabrat.

Trocha úvodu

Panther měl původně nahradit starší Panzer III a IV, ale válečná realita způsobila, že až do konce války sloužil po boku Panzeru IV. Byl také příbuzný s těžkým tankem Tiger I. Panther byl chválen pro svou skvělou ochranu a palebnou sílu, i když jeho spolehlivost byla horší. Přesto byl více než dostatečný k tomu, aby Sovětům poskytl tvrdou lekci. Je také pravda, že byl úspěšnější než pozdější tanky Tiger I a Tiger II.

Srovnání s Tiger I

Jedním z problémů německého válečného úsilí bylo investování příliš mnoha prostředků do velkých strojů. Panther byl vynikající tank, částečně proto, že byl relativně levný a účinný (cenová dostupnost je ve válce velmi důležitá).

Ve srovnání s Tigerem I byl mnohem, mnohem levnější a nabízel lepší průbojnost kanonu, účinnější čelní pancíř a byl lehčí a rychlejší. Tiger I byl naproti tomu těžší, měl stejný benzinový motor Maybach V12 o výkonu 690 koní, ale měl lepší boční pancéřování.

Jak si vedl na bojišti?

Panther byl nasazen do boje v bitvě u Kurska, která byla jedna z největších tankových bitev v historii. Byl skvělý v terénu v otevřené krajině a byl účinný v bojích na velké vzdálenosti. Ale v bitvě u Kurska byl ještě nový a tak měl mnoho problémů, které nebyly vyladěny. V důsledku toho utrpěl během bitvy velké poškození, i když většina těchto nedostatků byla do konce roku 1943 odstraněna.

Převlečený těžký tank

Ačkoli byl Panther oficiálně klasifikován jako střední tank, jednalo se spíše o těžký tank, jehož hmotnost byla na svou dobu vysokých 44,8 tuny. To jej řadí do srovnatelné kategorie s těžkým britským pěchotním tankem Churchill (40,7 tuny), americkým těžkým tankem M26 Pershing (41,7 tuny) a sovětským tankem IS-2 (46 tun).

Byl více než schopen čelit téměř všemu, co na něj Spojenci mohli vrhnout. Jako všechny těžké tanky však trpěl problémem své hmotnosti a obtížného překonávání mostů.

Bitva v Ardenách

Bitva v Ardenách byla jednou z největších tankových bitev západních spojenců a tank Panther v ní hrál významnou roli. Do konce roku 1944 se podařilo odstranit problémy s přehříváním motorů a někteří jej považovali za nejsilnější tank na bojišti.

V době bitvy v Ardenách měli Němci na západní frontě asi 471 Pantherů, z nichž 336 bylo provozuschopných. Panthery utrpěly velmi těžké ztráty ve prospěch Spojenců a po bitvě bylo mnoho zbývajících Pantherů převeleno na východní frontu.

Zlepšení i krok zpátky

V bitvě u Kurska se Panther potýkal s počátečními problémy, které je třeba vyřešit u všech nových konstrukcí. Současně však v průběhu války klesala i jejich kvalita a účinnost. Důvodem bylo intenzivní spojenecké bombardování a akutní nedostatek životně důležitých materiálů odpovídajícího standardu potřebných pro jeho konstrukci. Kromě toho ji nepříznivě ovlivňoval zhoršující se výcvik, nedostatek paliva a klesající kvalita posádky. Efektivní zbraňový systém tvoří mnohem víc než jen konstrukce vozidla.

Spojenecká reakce

V reakci na to, že Němci vyvinuli těžké tanky Panther a Tiger I, museli Spojenci zvýšit ochranu a palebnou sílu svých tanků, aby se mohli těmto německým tankům postavit. Britové vyvinuli vynikající protitankový kanón ráže 17 liber (Ordnance Quick Fire 17 pounder neboli „sedmnáctiliberní kanón“), ale chvíli trvalo, než se jim ho podařilo skutečně namontovat na nějaké vozidlo.

Američané však s nasazením svého nového těžkého tanku M26 Pershing nespěchali, protože byl jednak nový, jednak kvůli samotným logistickým potížím s dopravou a zásobováním těžkých tanků až na frontovou linii v Evropě.

Kolik jich vyrobili a kolik jich přežilo?

Bylo vyrobeno přibližně 6000 tanků Panther, což z něj činí jeden z nejvyráběnějších tanků nacistického Německa za války, na vrcholu jich bylo ve službě asi 2000, i když ztráty byly velké. To je stále mnohem méně než počet amerických tanků M4 Sherman a sovětských středních tanků T-34, které byly vyrobeny v průběhu války.

Dnes je údajně po celém světě ještě asi sedm Pantherů v provozuschopném stavu. Kromě toho existuje dalších asi 14 kompletních Pantherů, které nejsou v provozuschopném stavu a většinou leží v muzeích po celém světě. Shrnuto a podtrženo, Panther byl ve své době skvělým tankem, měl své problémy, ale byl lepší investicí než Tigery I a II.

Zdroj: hotcars.com