Tandemový solární článek stanovuje nový rekord v účinnosti

Tým z univerzity Vědy a technologií King Abdullah (KAUST) v Saúdské Arábii dosáhl rekordní účinnosti s tzv. tandemovým solárním článkem, tedy článkem, který kombinuje dva různé materiály. V tomto případě vědci zkombinovali běžnější a levnější krystalický křemík s účinnějším, ale méně spolehlivým perovskitem a dosáhli účinnosti 33,2 %, což je více než předchozí rekord 32,5 % pro tento konkrétní typ článku, jak píše web Science Alert.

Může se to zdát jako relativně malé procentuální zvýšení, ale není tomu tak, když to extrapolujete na miliony solárních panelů a roky slunečního svitu. Článek samozřejmě ještě není připraven ke komerčnímu využití. Účinnost se měří jako účinnost přeměny energie, kdy 100 % by znamenalo, že veškeré dostupné sluneční světlo se přemění na elektřinu a nic se neztratí.

Nový tandemový článek dosahuje rekordních hodnot částečně proto, že horní perovskitový materiál nejlépe absorbuje modré světlo, zatímco spodní křemíkový materiál nejlépe absorbuje červené světlo.

Toto pokrytí spektra znamená, že lze zachytit a přeměnit více dostupného slunečního světla. Pro různé typy solárních článků platí různé rekordy účinnosti. Výzkumníci například dosáhli impozantní účinnosti 47,1 % s článkem vyrobeným ze šesti vrstev namísto dvou, ačkoli sluneční světlo musí být koncentrováno, aby dosáhlo této úrovně. Více materiálů však pro výrobce znamená větší složitost.

Zdroj: sciencealert.com