Su-35 je šmejd, tvrdí nejlepší americký pilot F-16 a chce létat na Ukrajině

Pilot F-16 amerického letectva ve výslužbě podplukovník Dan Hampton, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších pilotů éry po skončení studené války, je připraven bránit nebe nad Ukrajinou, uvedl v rozhovoru pro Hlas Ameriky. Hampton má působivé zkušenosti s leteckými boji, mimo jiné létal na misích v Kosovu, Iráku a Perském zálivu, jak píše server EurAsian Times.

„Můj názor a názor většiny profesionálních stíhacích pilotů je, že Su-35 je typický ruský stroj a vypadá hezky. Hezky ho natírají, dávají na něj různé parádní hvězdy a tak dále. Ale ve skutečnosti to zas tak dobrý letoun není. Na leteckých přehlídkách vypadá hezky, ale osobně si myslím, že je to šmejd,“ řekl Hampton.

Americký pilot F-16 chce létat na Ukrajině

Podle pilota, který za svou dvacetiletou kariéru uskutečnil 151 bojových letů a vysloužil si přezdívku „nejsmrtonosnější“, by použití stíhaček F-16 mohlo rychle rozhodnout o osudu války. Podle Hamptona jsou americké stroje daleko lepší než sovětské. Navíc by je mohli pilotovat vysloužilí piloti amerického letectva, kteří projevují zájem podpořit Ukrajince při obraně jejich vlasti.

Sám Hampton zdůraznil svou připravenost podělit se s ukrajinskými piloty o své znalosti a zkušenosti a také se aktivně zapojit do probíhajících bojů. Podle jeho názoru úspěch leteckých misí do značné míry závisí na dovednostech a efektivitě pilotů. Pokud by Ukrajina dostala zelenou a Kyjev by dostal západní stíhačky, pak by mohl využít znalostí vysloužilých pilotů F-16. To by znamenalo značnou úsporu času, protože výcvik pilotů, kteří se s těmito letouny předtím nesetkali, je časově náročný. Podle odborníků by takový výcvik mohl trvat až rok, než by byl efektivní.

Prakticky od začátku vypuknutí války se diskutuje o možnosti převelení západních stíhaček na Ukrajinu. Mezi hlasy pro a proti se objevil i hlas samotného výrobce F-16. Frank St John, provozní ředitel společnosti Lockheed Martin sdělil, že společnost je připravena zvýšit výrobu stíhaček F-16 v Greenville v jižní Kalifornii, aby uspokojila poptávku mezi zeměmi, které by mohly souhlasit s převodem svých stíhaček na Ukrajinu.

Prodej nebo převod amerických stíhaček do třetích zemí musí samozřejmě schválit vláda USA. To znamená, že země, která se pro takový krok rozhodne, bude potřebovat politickou podporu Bidenovy administrativy. Zatím žádné takové rozhodnutí nepadlo, ale za tuto myšlenku se silně lobbuje i v samotném Pentagonu., jak uvádí web Air and Space Forces.

F-16 jsou stíhací letouny navržené a vyráběné společností Lockheed Martin. Jsou dlouhé 15,03 m, mají rozpětí křídel 9,45 m a mohou letět rychlostí přibližně 2 Ma, tedy téměř 2 450 km/h. Nejnovější generace těchto strojů, verze Block 70/72, je považována za nejpokročilejší stíhací letoun čtvrté generace, jaký byl kdy vyroben. Díky svým vlastnostem jsou poměrně oblíbené u uživatelů z celého světa.

Dodávky letounů F-16 by byly významnou příležitostí pro Ukrajinu, která podle Mezinárodního institutu pro strategická studia, britského think tanku, disponovala na začátku války asi 124 letouny schopnými vzdušného boje a jednalo se o stárnoucí stroje sovětské éry. Rusko naproti tomu disponovalo přibližně 1 172 takovými letouny. Navzdory značnému rozdílu Rusko doposud nedosáhlo vzdušné nadvlády nad Ukrajinou.

Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, airandspaceforces.com