Studie naznačuje možné opravení poškozeného kloubu i bez operace. Hlavní roli hraje injekční sliz a kyselina hyaluronová

Nový výzkum ukázal, že injekčně podávaná slizová látka dokáže během šesti měsíců napravit poškození chrupavky v kloubech zvířat. Vědci nyní vyvíjejí tuto technologii pro použití u lidí.

Vědci vynalezli injekční „sliz“, který dokáže obnovit chrupavku v těle. Zatím ji testovali pouze na ovcích, ale jednou by se podle vědců mohla používat k opravě poškozených kloubů u lidí.

Zejména doufají, že by tento sliz mohl léčit poškození způsobená degenerativními onemocněními, jako je osteoartróza, a zraněními souvisejícími se sportem, včetně přetržení předního zkříženého vazu (ACL), uvádí portál Livescience.com.

Jak funguje chrupavka

Chrupavka je pevná a pružná tkáň, která lemuje povrch kloubů, například kolenních.

Polstruje klouby a zabraňuje tomu, aby se kosti v kloubech při pohybu vzájemně obrušovaly. S přibývajícím věkem se však chrupavka v kloubech postupně zhoršuje. Může se také poškodit v důsledku úrazu nebo chronického přetěžování. Jak se chrupavka opotřebovává, mohou lidé pociťovat bolesti kloubů a potíže s chůzí.

„Když se chrupavka časem poškodí nebo rozpadne, může to mít velký dopad na celkové zdraví a pohyblivost lidí,“ uvedl ve svém prohlášení spoluautor studie Samuel Stupp, ředitel Simpson Querrey Institute for BioNanotechnology na Northwestern University. “ Problém je v tom, že u dospělých lidí nemá chrupavka přirozenou schopnost hojení.“
To je z velké části způsobeno tím, že chrupavka nemá aktivní zásobování krví. V důsledku toho je k opravě poškozené tkáně často nutný chirurgický zákrok.

Zdroj: Openverse

Fybrochrupavka (pooperační) vs. hyalinní chrupavka („bio nature“)

Jedním z hlavních způsobů léčby poškození chrupavky je operace mikrofraktury.

Při tomto zákroku chirurgové odstraní poškozenou chrupavku a poté vytvoří otvory v podkladové kosti. Díky tomu může do oblasti proudit krev obsahující specializované růstové chemické látky, které následně spustí růst chrupavky. Chrupavka, která se po této operaci vytvoří – fibrochrupavka – je však často slabší a méně odolná vůči opotřebení než chrupavka, která se v kloubech běžně vyskytuje a nazývá se hyalinní chrupavka.

Nyní profesor Stupp a jeho kolegové vytvořili typ injekčního biomateriálu, který dokáže regenerovat hyalinní chrupavku v již poškozených kloubech.

„Naše nová terapie dokáže vyvolat opravu tkáně, která se přirozeně neobnovuje,“ řekl Stupp.

Po vstříknutí do kloubu protein v přípravku nabudí v těle chemickou látku zvanou transformující růstový faktor beta1 (TGF-b1), která podporuje obnovu chrupavky. Sliz obsahuje také typ komplexního sacharidu neboli polysacharidu zvaného kyselina hyaluronová, který může přimět kmenové buňky k tvorbě chrupavky.

knee, x-ray, medical
Zdroj: Pixabay

K výraznému zlepšení ve stavbě kloubu dochází již během šesti měsíců

Vědci testovali slizovou látku na ovcích, které měly defekt chrupavky v kolenním kloubu – složitém kloubu, který se podobá lidskému kolenu a nachází se v horní části zadních končetin čtyřnohých zvířat.

Během šesti měsíců od podání jednorázové injekce vyvolal sliz znatelný růst chrupavky a zlepšil opravu poškozených kloubů zvířat. Nový biomateriál fungoval lépe než injekce pouhého TGF-b1, které byly podávány srovnávací skupině ovcí. Důležité je, že struktura nové chrupavky u ovcí, kterým byl aplikován sliz, se podobala hyalinní chrupavce.

Už žádné protézy, jen regenerace

„Díky regeneraci hyalinní chrupavky by náš přístup měl být odolnější vůči opotřebení [než operace mikrofraktury],“ řekl Stupp.

Tvrdí, že by to mohlo vyřešit problém špatné pohyblivosti a bolesti kloubů na dlouhou dobu a zároveň se vyhnout nutnosti rekonstrukce kloubů pomocí velkých kloubních protéz. A že nakonec by se něco podobného jako nový biomateriál mohlo používat k předcházení nutnosti kompletních operací kolenních náhrad.

Tým vědeckých pracovníků doufá, že po dalším výzkumu a vývoji bude mít sliz podobné výsledky i u lidí.

Zdroj: Livescience