Společnost SpaceX Elona Muska vypouští do vesmíru náhradní flotilu za své shořelé satelity
Po ztrátě 38 satelitů v důsledku geomagnetické bouře, vyslala společnost SpaceX celou flotilu nových internetových satelitů, které ty původní nahradí. Na vrchol rakety s názvem SpaceX Falkon bylo umístěno 48 satelitů Starlink a celý start byl živě vysílán na firemním kanálu YouTube.
Tato mise byla původně naplánována na nedělní ráno, ale kvůli nepříznivému počasí byla o den odložena. Start se uskutečnil v pondělí 21. února v 15:4 hod. našeho času.
Zhruba devět minut po startu se první stupeň rakety Falcon 9 společnosti SpaceX vrátil do atmosféry a přistál na bezpilotní lodi v Atlantském oceánu, nazvané A Shortfall of Gravitas, umístěné několik set mil od pobřeží Floridy.
Jedná se o čtvrté vypuštění satelitů Starlink. Tyto jsou náhradou za nedávno ztracené. Masivní sluneční erupce způsobila geomagnetickou bouři v horních vrstvách zemské atmosféry a to zpomalilo 40 ze 49 satelitů natolik, že společnost očekávala, že je všechny ztratí. Zkáze jich podlehlo 38, ostatní se vrátily na oběžnou dráhu.
Společnost SpaceX vynesla na oběžnou dráhu již 2100 satelitů Starlink a více než 200 jich z oběžné dráhy spadlo kvůli vyřazení z provozu nebo jinému selhání. V Muskových očích však firma teprve začíná, má už povolení k vypuštění dalších 12 000 a v blízké budoucnosti plánuje vynést až dalších 30 000 satelitů. Tato zpráva však přichází několik týdnů po varování společnosti NASA, že by satelity Starlink mohly zvýšit riziko kolizí generujících trosky díky dalšímu navýšení jejich množství na oběžné dráze.
Společnost NASA zpochybňuje tvrzení společnosti SpaceX, že automatizované systémy zabraňující srážkám jejích satelitů vylučují možnost nárazu do velkých objektů, a tvrdí, že obloha bude brzy tak přeplněná, že „blízká setkání“ budou nevyhnutelná.
V prosinci roku 2021 například oznámila čínská vláda, že dva satelity Starlink se téměř srazily s její vesmírnou stanicí a podle společnosti NASA by mohly satelity blokovat výhledy důležité pro průzkum vesmíru a také omezit planetární bezpečnost.
Zdroj: interestingengineering.com