Spatřili ho poprvé. Astronomové objevili asteroid ukrytý mezi planetami

Vesmírný teleskop Jamese Webba učinil další objev. Je neobvyklý tím, že se týká asteroidu, který se již dlouho nachází mezi Jupiterem a Marsem. Díky snímkům z dalekohledu ji astronomové mohli poprvé spatřit, jak uvádí server Science Alert.

V pásu asteroidů (tzv. hlavním pásu), který se nachází mezi Marsem a Jupiterem , byl spatřen dosud neznámý a mimořádně malý asteroid. Zatím nepojmenovaný kus skály má v průměru 100 až 200 metrů a je pravděpodobně nejmenším objektem, který vesmírný teleskop Jamese Webba dosud objevil.

Skrytý asteroid

Nejnovější objev je skvělou ukázkou schopností teleskopu, který lze využít i k lepší kategorizaci milionů kusů hornin obíhajících mezi Marsem a Jupiterem. „Ve veřejně dostupných kalibračních pozorováních MIRI jsme zcela nečekaně objevili malý asteroid,“ říká astronom Thomas Müller z německého Institutu Maxe Plancka pro mimozemskou fyziku.

Tato měření patří k prvním měřením zaměřeným na rovinu ekliptiky a naše práce naznačuje, že pomocí tohoto přístroje bude detekováno mnoho nových objektů, dodává vědec. MIRI (Mid-Infrared Instrument) je jedním z hlavních přístrojů teleskopu.

Cílem kalibrace, která vedla k objevu dosud neznámého objektu, bylo původně pozorování mnohem větší planetky nacházející se v Hlavním pásu. Jedná se o planetku (10920) 1998 BC1 , objevenou v roce 1998, která má průměr asi 15,7 km. Pozorování tohoto objektu bohužel nebylo příliš úspěšné: dalekohled nebyl správně orientován a obraz cíle byl příliš jasný a rozmazaný.

Astronomům se však podařilo spatřit malý a slabý objekt, který se pohyboval jak vůči zdroji světla 10920, tak vůči pozadí. Tým provedl důkladnou analýzu a dospěl k závěru, že se pravděpodobně jedná o jiný, dosud neidentifikovaný a mnohem menší asteroid.

Zdroj: redakce, sciencealert.com