Sonda NASA Parker Solar Probe by mohla zachytit sluneční erupci při průletu do Slunce

Parker Solar Probe, sonda o velikosti malého automobilu, byla vypuštěna během slunečního minima, pravidelného období nejslabší sluneční aktivity v jedenáctiletém slunečním cyklu. To bylo v roce 2018.

Od té doby se toho hodně událo.

Sonda se 6. září přiblížila ke svému 13. perihelu neboli blízkému setkání se Sluncem, a to v době, kdy se na Slunci rychle vytvořila sluneční skvrna velikosti Země a hvězda vydala několik slunečních erupcí a geomagnetických bouří.

Sluneční prostředí je drasticky odlišné, ale vědci jsou nadšeni.

„Nikdo předtím neproletěl sluneční událostí tak blízko Slunce,“ uvedl Nour Raouafi, vědecký pracovník projektu Parker Solar Probe z Laboratoře aplikované fyziky Johna Hopkinse (APL) v Laurelu ve státě Maryland, USA. „Získané údaje by byly zcela nové a rozhodně bychom se z nich hodně naučili.“

NASA již dříve v létě oznámila, že 25. sluneční cyklus již nyní překračuje předpovědi sluneční aktivity, a to i při očekávaném slunečním maximu v roce 2025.

„Když se Slunce mění, mění se i prostředí kolem něj. Aktivita je v této době mnohem vyšší, než jsme očekávali,“ řekl Raouafi.

Vědec očekává, že vysoká úroveň sluneční aktivity bude pokračovat i poté, co se Parker přiblíží k tomuto perihelu, vzdálenému pouhých 5,3 milionu kilometrů od Slunce. Sonda zatím neproletěla sluneční erupcí ani výronem koronální hmoty (CME) během jednoho ze svých blízkých setkání, ale to se může změnit již tento měsíc, informovala NASA.

Získané údaje by byly přelomové.

Zdroj: interestingengineering.com