Slunce zažilo extrémně vzácnou explozi. Účinky budou viditelné na Zemi

Výron koronální hmoty (CME), k němuž došlo 13. března, byl považován za extrémně vzácný. Důvodem byla především rychlost, která erupci na Slunci doprovázela.

Jedná se o druhou podobnou událost během necelých dvou týdnů. Na začátku března 2023 zaznamenala Solar Dynamics Observatory provozovaná NASA silnou erupci třídy X2. Nyní vědci hlásí další událost, ke které dochází jednou za rovných několik desetiletí.

Mohutná síla a rychlost více než 3 000 km/s. Tento extrémně vzácný výron koronální hmoty (CME) hlásí organizace Space Weather Watch. K danému jevu došlo v ranních hodinách (českého času) dne 13. března 2023. Výbuch na povrchu Slunce vyvolal vlnu, která se pohybovala extrémně vysokou rychlostí více než 3 000 km/s.

K explozi došlo v části Slunce odvrácené od Země. To je důležité v souvislosti s tím, jaké škody by vlna CME mohla způsobit naší planetě, kdyby se řítila přímo na zeměkouli. Nicméně pondělní událost měla na Zemi stále dopad, jak píše server NOAA.

Vzhledem k extrémní rychlosti, která doprovázela explozi výronu koronální hmoty na odvrácené straně Slunce, přispěla rázová vlna k vytlačení částic směrem k Zemi. Naše planeta přitahovala částice výronu koronální hmoty z vesmíru, jejichž největší množství bylo pozorováno na obou pólech.

V důsledku výronu koronální hmoty na odvrácenou stranu Slunce byly na jižním a severním pólu pozorovány potíže s rádiovou komunikací. Jedná se o typický efekt doprovázející podobné jevy na Slunci, který má za následek mimo jiné narušení komunikace v letadlech.

Hrozba pro lidstvo

Je třeba mít na paměti, že výrony koronální hmoty nejsou extrémně vzácným jevem. Na co však Space Weather Watch upozorňuje a co potvrzuje „jedinečnost“ včerejší CME – je rychlost, jakou se vlna pohybovala. Oblak pohybující se rychlostí více než 3 000 km/s je pozorován pouze jednou za minimálně 10 let.

Významné je také to, že k explozím dochází na té straně Slunce, která není ze zemského povrchu viditelná a je tedy pro lidstvo relativně bezpečná. Pokud by však k výbuchu došlo na části přivrácené k zeměkouli – v nejhorším případě (což je velmi nepravděpodobný scénář) by byla planeta sterilizována. Slabší výtrysky by naopak mohly přispět k planetárnímu blackoutu.

Zdroj: redakce, spaceweather.com, noaa.gov