Šimpanzi mají znalost přírodního lékařství, tvrdí výzkum
Samoléčba označuje vědomý proces potlačení škodlivých účinků parazitismu a jiných příčin onemocnění nebo jejich předcházení prostřednictvím chování. Přestože již bylo pozorováno přikládání či požívání léčivých rostlin šimpanzy na rány, dosud nebyla pozorována přímá aplikace hmyzu na samotnou ránu. To už je jinak, píše Current Biology.
Používání přírodních léčiv bylo pozorováno u mnoha živočišných druhů, jako jsou medvědi, sloni, špačci či dokonce můry. Tento objev je však unikátní v tom, že lidoopi vědomě chytali hmyz, který rozmáčkli a následně aplikovali na samotnou ránu. Na léčbě se navíc nepodílel pouze postižený jedinec, ale i ,,zdravotní sestry“ z opičákovi tlupy, které pomáhaly tomuto příbuznému poraněnému členovi tlupy.
Během 15 měsíců bylo pozorováno 76 otevřených ran u 22 různých šimpanzů. U 19 z nich došlo právě k aplikaci těchto přírodních hmyzích farmaceutik. Nyní je třeba prokázat, zdali má tato činnost skutečně léčivé účinky, případně nejedná-li se o pouhý rituál. Ať tak či tak, tato hmyzí léčba se i u dnešních lidí stále používá, a poprvé se zřejmě objevila před 3 400 lety.
Zdroj: cell.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]