Se satelity na oběžné dráze se děje něco znepokojivého. O co se jedná?

Opět se ukazuje, že cyklická sluneční aktivita má obrovský vliv na dění na oběžné dráze Země. Se začátkem nového slunečního cyklu bylo pozorováno výrazné zvýšení rychlosti, kterou se družice „noří“ do atmosféry, což jen urychluje jejich konečné shoření v horních vrstvách exosféry nebo termosféry, jak píše server Space.

Cyklus sluneční aktivity, který trvá 11 let, je pravidelným jevem na povrchu naší nejbližší hvězdy, který vědci pozorují přinejmenším od 19. století. Během jeho trvání se na Slunci objevují sluneční skvrny, erupce, výrony plazmatu nebo sluneční vítr.

Od loňského podzimu vědci pozorují, že družice obíhající kolem Země padají k atmosféře desetinásobnou rychlostí. To znamená, že daná družice bude mít kratší životnost na oběžné dráze a rychleji shoří v atmosféře.

Zvýšení sestupné rychlosti souvisí s tím, že v důsledku slunečního větru jsou horní vrstvy atmosféry znatelně tenčí. Satelity v nich již nenalézají tak silný odpor, a proto padají do atmosféry rychleji. Vědci dosud nezjistili, proč sluneční vítr takto ovlivňuje hustotu exosféry a termosféry.

Mezinárodní vesmírná stanice. Hrozí kvůli sluneční aktivitě příliš rychlý konec?

Ne nutně. Objekty na oběžné dráze Země, které mají vlastní pohon a řízení, si se současnými podmínkami poradí. Problém je v podstatě jen se satelity a obrovským množstvím vesmírného odpadu.

Za poslední půlstoletí zanechalo lidstvo ve vesmíru nesčetné množství odpadu v podobě starých raket nebo nefunkčních satelitů. Nyní se díky mimořádné sluneční aktivitě budou likvidovat v zemské atmosféře jakousi přirozenou cestou.

Zdroj: space.com