Rusové vyvíjejí systém, který má nepřetržitě pozorovat Zemi. O co se jedná?
Vědci společnosti Russian Space Systems Holding (RSS, součást státní korporace Roskosmos) vyvinuli novou generaci orbitálních pozorovacích zařízení, která mají podpořit budoucí flotilu družic dálkového průzkumu Země (ERS).
Zařízení pro pozorování družic využívají unikátní materiál, karbid křemíku, který vyrobili inženýři holdingu Švabe společnosti Rostec, píše web Rostec.
Tento systém domácí provenience je vyvíjen v rámci mezioborové spolupráce a umožní Rusku nepřetržitě sledovat zemský povrch a poskytovat fotografie a videa s vysokým rozlišením. Specifické materiály, jako je karbid křemíku, pomáhají snížit hmotnost a velikost kosmické sondy.
Karbid křemíku vyráběný Lytkarinským závodem na výrobu optického skla holdingu Švabe společnosti Rostec tvoří tělo a části optického obvodu multispektrálního pozorovacího zařízení, pro které se dříve používala ocel, hliník nebo titan. Díky nahrazenému materiálu je zařízení odolné vůči teplotním výkyvům obvyklým ve vesmíru, výrazně snižuje hmotnost a odolává i dočasné deformaci vnějšího pláště vystaveného agresivnímu prostředí.

„Karbid křemíku je jedním z nejslibnějších kompozitních materiálů pro letecký a kosmický průmysl. Má vysokou měrnou tuhost, pevnost a tepelnou vodivost. Díky tomu je karbid křemíku nejvhodnějším materiálem pro vytváření optických zařízení pracujících při extrémních teplotních výkyvech při zachování kvality obrazu,“ říká Oleg Evtušenko, výkonný ředitel společnosti Rostec.
Karbid křemíku také umožňuje instalovat nové zobrazovací přístroje na malé družice s hmotností pod 120 kg. Družice, které nyní pracují na oběžné dráze, musí nést až 500 kg samotných zobrazovacích přístrojů, což ovlivňuje celkové náklady na družici i její vynesení na oběžnou dráhu.
Zdroj: rostec.ru