Rusko má prázdné sklady. Používají dělostřeleckou munici určenou pro Ázerbájdžán
Ukrajina není jediná, kdo má po více než půl roce vedení války problémy s municí. Stejný osud zřejmě potká i Rusko, které na export používá munici ráže 152 mm. Vysvětlujeme, co to znamená.
V několika osvobozených vesnicích v Chersonské oblasti byly nalezeny ruské muniční sklady s dělostřeleckou municí ráže 155mm z roku 2022, která nebyla vyrobena pro ruské ozbrojené síly, ale pro Ministerstvo obrany Ázerbájdžánské republiky na základě smlouvy uzavřené v březnu 2021, jak upozorňuje web Defense Express.
Nalezené náboje údajně pocházejí ze série 5 000 nábojů určených pro samohybné kanónové houfnice 2S19 Msta-S, kterých má Ázerbájdžán na skladě 18, stejně jako tažených 2A65 Msta-B. Praxe při používání střeliva, ať už se jedná o vojenské nebo civilní střelce, je taková, že se používá první nejstarší střelivo.

Vzhledem k tomu, že Rusko používá munici z letošní produkce a navíc pro zahraničního zákazníka, který v případě nedodržení termínů dodávek může požadovat smluvní pokuty nebo jednoduše smlouvu vypovědět. Je také třeba zdůraznit, že 5000 granátů je strašně málo, protože ještě na přelomu července a srpna bylo Rusko schopno spotřebovat až 12 000 dělostřeleckých granátů denně.
Situace se však změnila mimo jiné díky víceúčelovým raketometům M142 HIMARS a M270 MLRS, které se svými raketami GMLRS umožnily přesně destabilizovat ruskou logistiku. To umožnilo „vyhladovět“ ruské dělostřelectvo, protože se porušují i smlouvy o vývozu, a v případě Ruska byl vývoz zbraní důležitou součástí HDP. Válka na Ukrajině už sama o sobě není dobrou reklamou pro ruské zbrojovky a podobné kroky ještě více zničí důvěryhodnost Ruska jako vývozce.
Zdroj: Defence Express, redakce