Ruská hypersonická zbraň „Kinžal“: Je opravdu tak výjimečná? Zdá se, že ne
Hypersonické letouny jsou termínem označujícím platformy, které se mohou pohybovat rychlostí vyšší než Mach 5, tedy asi 1715 m / s. Ale tento termín se vžil i pro nové pokročilé zbraňové systémy vyvíjené po celém světě. Kinžal se sice pohybuje hypersonickou rychlostí, ale nepatří mezi tyto pokročilé nové zbraně, uvádí server Sandboxx.
Pravdou je, že hypersonická střela Kh-47M2 Kinžal je ve skutečnosti jen o málo víc, než konvenční balistická střela odpalovaná ze vzduchu, jejíž konstrukce pochází z 80. let 20. století. Velmi jí prospěly záměrné i mylné představy o této nové třídě zbraní. Často uváděné jako důvod, proč USA zaostávají za Ruskem v závodech v hypersonickém zbrojení.
Hypersonické platformy existují již desítky let a řadu z nich již téměř jistě znáte
Při hypersonických rychlostech se nepřítelem stává samotný vzduch, který při nárazu na vozidlo vytváří dostatečné tření a tlak, aby poškodil nebo dokonce spálil většinu běžných materiálů letadel a raket. Raketoplán však při návratu do atmosféry pravidelně překračoval rychlost Mach 25, tedy více než 30 625 kilometrů za hodinu. Současný (a utajovaný) X-37B amerického letectva může rovněž dosáhnout těchto závratných rychlostí. Ve skutečnosti prakticky všechny balistické rakety a kosmické lodě, které kdy lidstvo vypustilo, měly a stále mají hypersonický charakter.
To znamená, že všechny mezikontinentální střely v americké armádě a všechny ruské rakety Kinžal a dokonce i opakovaně použitelné rakety Falcon 9 Elona Muska se vyznačují tím, že jsou hypersonické.
I když je technicky přesné nazývat Kh-47M2 Kinžal hypersonickou střelou, je to přesné stejně, jako bychom mohli nazývat Hitlerovu raketu V-2 hypersonickou střelou. Moderní hypersonické zbraně, jako je čínská DF-ZF nebo americká hypersonická útočná křižující střela – HACM (stále ve vývoji), patří do zcela jiných a lepších tříd zbraní.
Zdroj: Sandboxx