Rover NASA, který je na Marsu, objevil na Slunci velkou sluneční skvrnu. Měla by být viditelná i z naší planety

Rover NASA Perseverance poskytl pohled na zajímavou sluneční skvrnu, která by měla být za několik dní viditelná i z naší planety.

Rover Perseverance denně fotografuje Slunce kamerovým systémem Mastcam-Z, aby zjistil množství prachu v atmosféře na Marsu. Koncem minulého týdne a o víkendu zachytil velkou sluneční skvrnu pohybující se po slunečním disku.

„Vzhledem k tomu, že Mars obíhá nad vzdálenou stranou Slunce, může Perseverance vidět blížící se sluneční skvrny o více než týden dříve než my,“ uvedl web Space Weather v příspěvku upozorňujícím na fotografie sluneční skvrny.

Sluneční skvrny jsou relativně tmavé a chladné oblasti, kde je magnetické pole Slunce obzvláště silné. Tyto oblasti běžně slouží jako startovací pole pro sluneční erupce (výboje vysokoenergetického záření) a výrony koronální hmoty (CME), proto se jim také říká „aktivní oblasti“.

Sluneční erupce a CME, které zasáhnou Zemi, mohou mimo jiné ovlivnit satelitní navigaci a narušit energetické sítě, takže sledování pohybu slunečních skvrn není jen předmětem akademického zájmu.

Pozorování Slunce je pro rover Perseverance samozřejmě vedlejší. Hlavními úkoly vozítka je pátrání po důkazech života na Marsu a sběr desítek vzorků, které budou někdy v příštím desetiletí vráceny na Zemi v rámci společné kampaně NASA a Evropské kosmické agentury (pokud se na tento počin podaří získat finanční prostředky), uvádí server Space.

Perseverance zkoumá na Marsu dno kráteru Jezero, kde se před miliardami let nacházelo velké jezero a říční delta. Vozítko o velikosti automobilu přistálo uvnitř kráteru o šířce 28 45 km v únoru 2021 spolu s malým vrtulníkem Ingenuity.

Ingenuity byl navržen jako technologický prototyp, ale překonal očekávání a stal se něčím mnohem víc. Nyní slouží jako průzkumník týmu Perseverance a má za sebou neuvěřitelných 55 letů na Rudou planetu.

Zdroj: SpaceWeather.com, Space.com