Rolls-Royce vyvíjí vesmírný jaderný reaktor. Doufá, že jej bude moci využit i k těžbě nerostů na Měsíci

Britská společnost, která má i tradici výrobce luxusních automobilů, nově rozjíždí vesmírné podnikání, napsal server This is Money.

Viceprezident společnosti Rolls-Royce Dave Gordon prozradil, že Rolls-Royce zjišťuje, zda by jaderná technologie mohla poskytovat energii i pro vrtání, zpracování a skladování surovin při těžbě nerostů na Měsíci.

Mezi cenné přírodní zdroje na Měsíci patří vedle vody, kterou lze přeměnit na raketové palivo, hlavně vzácné prvky a kovy, které se na Zemi používají při výrobě energie a elektronických komponentů. „Jaderná technologie by nakonec těžbu mohla zajistit,“ řekl Gordon. Jakmile Rolls-Royce reaktor vyvine, bude pravděpodobně hledat specialisty na rakety a těžbu, s nimiž by mohl spolupracovat. „Kdybychom tento rozhovor vedli před pár lety, dívali byste se na mě zmateně,“ řekl. 

Rolls-Royce by přitom mohl čerpat ze svých zkušeností s vývojem ponorek s jaderným pohonem pro Royal Navy. Gordon dodal, že ponorky byly podobné kosmickým lodím, protože jsou prostorem bez dýchání, dlouhou výdrží a mají spolehlivý jaderný zdroj energie.

Mezi hlavní zdroje na Měsíci patří helium-3, vzácný prvek používaný v průmyslových odvětvích, jako je jaderná fúze, která by mohla pohánět další cesty hlouběji do vesmíru pomocí Měsíce jako „čerpací stanice“. 

Měsíc se také může pochlubit vodou, kterou lze využít k udržení života a lze ji přeměnit na raketové palivo, a kovy vzácných zemin používanými v elektronice, jako jsou chytré telefony a nejnovější automobily. V současné době 90 procent světových dodávek kovů vzácných zemin pochází z Číny. 

Metody skladování a přepravy zdrojů vytěžených na Měsíci zpět na Zemi jsou klíčovou debatou mezi výzkumníky. „Na Zemi je obrovský nedostatek vzácných zemin. Víme, že existují na jiných planetách, protože všechny vznikly ze stejné věci. Tohle opravdu není žádná raketová věda. Takže k těžbě asteroidů, Měsíce a Marsu dojde,,“ věří Gordon.

Jaderný reaktor by byl použitý pouze ve vesmíru. Byl by vypuštěný ze Země jako náklad na normální raketě až na oběžnou dráhu Země. Poté by se spustil, aby zajistil pohon pro cestu z oběžné dráhy Země na Měsíc či Mars.

Jaderné systémy přitom byly na Měsíci využívané již dříve. V roce 1969 používala posádka Apolla 12 generátor, který poskytoval elektřinu pro provoz vědeckých přístrojů. Návrhy jaderného minireaktoru Rolls-Royce představují zařízení poháněné uranem a připojené k takzvanému Stirlingovu motoru, který umožňuje přeměnu tepla na elektřinu. „Jaderná energie je jasnou volbou při průzkumu vesmíru. Čím dále se vzdalujete od Slunce, tím je solární energie méně užitečná. Musíte mít tedy spolehlivý nukleární zdroj,“ řekl Dave Gordon.

Britská společnost Rolls-Royce, která se začíná věnovat i vývoji jaderných reaktorů, zprvu vyráběla jen luxusní auta a letecké motory. Výrobce aut se ale osamostatnil, přejmenoval na Rolls-Royce Motor Cars a od roku 1998 patří německé automobilce BMW.

Zdroj: This is Money