První soukromá mise na Venuši. Je to znamení budoucího levnějšího výzkumu vesmíru?

První soukromá vesmírná mise k jiné planetě by mohla odstartovat již v roce 2023, a to s robotickou sondou na Venuši, která by měla prozkoumat její mraky a hledat v nich chemické látky nezbytné pro život, informuje web NBC News.

Malá robotická sonda, první z plánované série tří misí nazvaných Venus Life Finder, patří k nejambicióznějším z rostoucího počtu plánovaných vesmírných misí, které se konají nejen mimo tradiční vládní vesmírné instituce, ale také mimo hrstku velkých společností, především SpaceX a Blue Origin, které dosud dominovaly soukromému vesmírnému průmyslu.

Byla zahájena stavba dvoukilogramového vědeckého nákladu sondy, kterou financují absolventi z Massachusettského technologického institutu, zatímco náklady na stavbu, vypuštění a provoz celé stokilogramové robotické sondy během její mise k Venuši bude hradit Rocket Lab, letecká a kosmická společnost se sídlem v Kalifornii.

Mise k Venuši bude mít tři starty. První kosmický start by měl být uskutečněn do května 2023. Druhý zahrnuje vyslání balonu, který se bude vznášet v atmosféře planety. Zatím poslední let má za cíl dopravit na Zemi několik vzorků Venuše, což je nejambicióznější z nich.

Tyto malé mise by doplnily mnohem větší sondy DAVINCI+, VERITAS a EnVision k Venuši, které plánuje NASA a Evropská kosmická agentura, a které se tam dostanou přibližně za deset let.

Zdroj: nbcnews.com