První plazma vzplanula v největším fúzním reaktoru na světě. Její teplota je 200 milionů stupňů Celsia

Na dlouhé cestě k praktické výrobě energie z jaderné syntézy byl minulý týden spuštěn nejnovější a největší fúzní reaktor na světě. Japonský reaktor JT-60SA využívá magnetické pole supravodivých cívek k udržení prudce horkého oblaku ionizovaného plynu neboli plazmatu ve vakuové nádobě ve tvaru koblihy v naději, že přiměje jádra vodíku ke slučování a uvolnění energie.

Čtyřpatrové zařízení je navrženo tak, aby udrželo plazmu zahřátou na 200 milionů stupňů Celsia po dobu přibližně 100 sekund. Bude trvat ještě dva roky, než JT-60SA vytvoří dlouhotrvající plazma potřebné pro smysluplné fyzikální experimenty, říká Hiroši Širai, vedoucí projektu.

Zařízení JT-60SA také pomůže projektu ITER, mamutímu mezinárodnímu fúznímu reaktoru, který se staví ve Francii a který má demonstrovat, jak může fúze generovat více energie, než kolik se jí vyrobí. ITER se bude opírat o technologie a provozní know-how, které bude JT-60SA testovat.

Zařízení JT-60SA (zkratka pro „superadvanced“) je vysoké 15,5 metru, má zhruba poloviční výšku než ITER a pojme 135 metrů krychlových plazmatu, což je šestina objemu jeho evropského bratrance a zhruba tolik, kolik má typická železniční cisterna. Jeho plazma by mělo fyzikům umožnit studovat stabilitu plazmatu a vliv zařízení na výkon.

Jedním z omezení je, že JT-60SA bude při svých experimentech používat pouze vodík a jeho izotop deuterium, nikoli tritium – třetí formu vodíku, které je drahá, vzácná a radioaktivní. Tritium je považováno za nejefektivnější možnost výroby energie, proto ITER plánuje začít používat palivo deuterium-tritium v roce 2035, uvádí portál Science.

zdroj: Science