První čínská letadlová loď v akci. Pojme přes 30 stíhaček a původně ji postavili Sověti

Čína poprvé v historii vyslala svou vlastní letadlovou loď a doprovodné lodě do blízkosti území USA. Peking určil k plnění tohoto úkolu první loď svého druhu, která vstoupila do služby v čínském námořnictvu. Co o ní víme?

Guam je americké závislé území, malý ostrov ležící mezi Japonskem a Novou Guineou. Díky své strategické poloze je domovem amerických vojenských základen, kde jsou mimo jiné umístěny ponorky a strategické bombardéry.

Mezi Japonskem a Guamem byla rozmístěna úderná skupina čínských letadlových lodí, jejíž hlavní oporou je první čínská letadlová loď Liaoning.

První čínská letadlová loď

Loď Liaoning byla ještě postavena Sovětským svazem jako jedna ze dvou letadlových lodí projektu 1143.5, z nichž první byla dokončena a po přejmenování dodnes slouží v ruské flotile jako požárem sužovaná a stále více chátrající loď Admirál Kuzněcov.

Druhá letadlová loď se jmenovala Varjag a nebyla dokončena, její trup Rusko v roce 1998 prodalo soukromému investorovi, od kterého loď odkoupila Čína. Číňané loď dokončili a v roce 2012 vstoupila do služby u čínského námořnictva jako letadlová loď Liaoning, jak píše server SCMP.

Technická data

Liaoning je dlouhá 306,5 metru a má výtlak 67 500 tun. Loď je poháněna parními turbínami, které jí umožňují dosáhnout rychlosti až 30 uzlů. Raketová a dělostřelecká výzbroj je určena pouze pro vlastní obranu. Jedná se o protiletadlové rakety FL-3000N (4×18 odpalovacích zařízení) a dělostřelecké komplety CIWS Type 1130.

Klíčovou zbraní lodi je její letecká skupina, kterou tvoří přibližně 34 letadel. Jedná se o stíhací letouny J-15, nelicencovanou čínskou variantu ruského letounu Su-33. Podrobnosti o systémech použitých na letounu nebyly zveřejněny, ale letoun J-15 je sužován četnými problémy a poruchami.

Loď Liaoning má navzdory svým rozměrům a vylepšením oproti původní sovětské konstrukci, jako letadlová loď typu STOBAR (Short Take Off But Arrested Recovery), omezené schopnosti, menší než letadlové lodě typu CATOBAR, jako jsou americké letadlové lodě typu Nimitz.

Omezení jsou způsobena nedostatkem katapultů na lodi. Místo toho byla použita příďová rampa, jakýsi skokánek, který vrhá letadla vzhůru. Jedná se o levné a jednoduché řešení, které však znemožňuje rychlý vzlet letadel s plným nákladem, tj. kompletní výzbrojí a palivem.

Zdroj: scmp.com, redakce, Wikipedia