Průlom v léčbě depresí. Antidepresiva možná léčí špatným způsobem

Rozsáhlý přehled 17 existujících studií odhalil, že neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že deprese je způsobena chemickou nerovnováhou.

Podle nového výzkumu nemusí být příčinou deprese nízká hladina serotoninu.

Toto zjištění přišlo poté, co University College London provedla rozsáhlý přezkum 17 existujících studií a zjistila, že neexistují „žádné přesvědčivé důkazy“, které by spojovaly duševní onemocnění s chemickou nerovnováhou.

To přimělo mnohé zpochybnit účinnost léků, které se zaměřují na molekuly signalizující stav mozku, nicméně ne všechny nedávno zveřejněný verdikt přesvědčil a odborníci vyzývají lidi, aby nepřestávali užívat svá antidepresiva ve světle zprávy, že již nejsou „lékem“.

Původní serotoninová hypotéza, jejíž počátky sahají do 60. let 20. století, tvrdí, že k depresi vede chemická nerovnováha v mozku, včetně nízké hladiny serotoninu (známého také jako 5-hydroxytryptamin neboli 5-HT).

V současnosti se však předpokládá, že na vině jsou především různé biologické, psychologické a environmentální faktory.

Z tohoto důvodu se vědci domnívají, že inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), jak se jim také říká, za určitých okolností nefungují.

„Je vždy obtížné dokázat negativní tvrzení, ale myslím, že po obrovském množství výzkumů prováděných po několik desetiletí můžeme s jistotou říci, že neexistují přesvědčivé důkazy o tom, že by deprese byla způsobena poruchami serotoninu, zejména jeho nižší hladinou nebo sníženou aktivitou,“ říká konzultantka psychiatrie Joanna Moncrieffová.

Hlavní autorka článku, právě Moncrieffová, řídila „zastřešující analýzu“ téměř 20 systematických studií zahrnujících desítky tisíc lidí, která odhalila jen málo důkazů o tom, že lidé s depresí mají abnormální aktivitu serotoninu ve srovnání s lidmi bez deprese.

Podle názoru Moncrieffové, podpořeného jejími kolegy, je tato situace částečně způsobena nesprávnou představou, že deprese má něco společného s hladinou serotoninu. Tato situace je částečně způsobena nesprávnou představou, že deprese má něco společného s hladinou serotoninu.

„Je nejvyšší čas informovat veřejnost, že toto přesvědčení nemá vědeckou oporu. Nechápeme, co přesně antidepresiva s mozkem dělají, a podávání takovýchto mylných informací lidem brání v informovaném rozhodování, zda antidepresiva užívat, či nikoliv,“ říká Moncrieffová.

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že účinnost antidepresiv se bude u různých lidí složitě lišit, a proto odpůrci Moncrieffových tvrzení zdůrazňují hodnotu pravidelně revidované péče o pacienta na základě jeho individuálních potřeb.

To, stejně jako další výzkum slibných způsobů léčby deprese, jako je například psychedelická terapie, považují za prvořadé, než si někdo začne myslet, že by měl zahodit svá SSRI.

„Je důležité, aby lidé s těžkou depresí nebyli odrazováni od vhodné léčby, která může pro ně i pro jejich okolí znamenat obrovskou změnu. Nikomu bychom nedoporučovali, aby na základě tohoto přehledu přestal užívat svá antidepresiva, a doporučujeme všem, kteří mají obavy ohledně své medikace, aby se obrátili na svého praktického lékaře,“ říká mluvčí Královské psychiatrické koleje, který se obává, že dokument jen přispěje ke zmatení veřejnosti ohledně toho, co deprese je a co není.

Zdroj: thred.com