Průlom v jaderné fúzi. Američané slaví úspěch. Vytvořili dostatek energie pro udržení jaderné fúzní reakce
Američtí vědci dosáhli dalšího úspěchu v oblasti jaderné fúze. Vědci z národní laboratoře Lawrence Livermore dokázali z diamantové kapsle naplněné vodíkem „vymáčknout“ dostatek energie pro udržení jaderné fúzní reakce, jak píše web Science Alert.
Jaderná fúze je jednou z nadějí energetického průmyslu. Spolehlivý generátor založený na této technologii je sice ještě daleko, ale vědci z celého světa se stále snaží najít řešení, které by mohlo zajistit elektřinu pro společnost. Jeden úspěch se podařil americkým vědcům.
Vědci z národní laboratoře Lawrence Livermore využívají jedny z nejvýkonnějších laserů na světě (National Ignition Facility) k tomu, aby přinutili atomy vodíku k novým konfiguracím a získali tak přebytek energie. Získání tohoto přebytku je již dlouho cílem různých inovátorů technologie jaderné fúze.
Aby fúze probíhala v magneticky omezených vírech plazmatu, musí být vířící vír malých nabitých částic teplejší než jádro Slunce.
Výzkumníci naplnili velmi malou buňku izotopy vodíku. Ta měla pohlcovat záření vyzařované 192 lasery. Jaderné částice se pak mohly přeskupit a vytvořit helium, čímž vznikl přebytek energie.
První milník, tzv. zážeh, nastane, když uvolněná energie postačí k udržení procesu fúze. Jakmile bylo v prosinci loňského roku dosaženo těchto podmínek, vědci pokračovali v dalších experimentech ve snaze zvýšit účinnost. Zapálení bylo úspěšně zopakováno 30. července 2023. Vědci hodlají o výsledcích svého výzkumu informovat na nadcházejících vědeckých konferencích a také publikovat články na toto téma.
Podle předběžných výsledků bylo dosaženo 3,5 megajoulu, což je o něco více než při prvním pokusu, který se uskutečnil v prosinci. Tehdy se vědcům podařilo při zážehu dosáhnout 3,15 megajoulů. Na druhou stranu lasery dodaly něco málo přes 2 megajouly. Toto množství energie stačí k uvaření několika litrů vody. Plně funkční fúzní elektrárna založená na této technologii by vyžadovala až stokrát výkonnější lasery pulzující několikrát za sekundu.
To naznačuje, že je zapotřebí mnohem více výzkumu a mnohem více „zážehů“, než bude tato technologie schopna napájet domácnosti, což by bylo efektivnější a snadněji ovladatelné. Teoreticky by však energie z jaderné fúze mohla uvolňovat v podstatě neomezené množství energie, které by nebylo „omezeno“ problémem radioaktivního odpadu.
Zdroj: redakce, sciencealert.com