Protiběžné plovoucí větrné turbíny slibují obrovský výkon za poloviční cenu

Norská společnost World Wide Wind představila plovoucí větrné turbíny s vertikální osou (VAWT), které mají dvě sady lopatek nastavených tak, aby se otáčely proti sobě, jak píše server New Atlas.

V porovnání s největšími současnými turbínami údajně poskytují více než dvojnásobný výkon. Konvenční větrné turbíny s horizontální osou (HAWT) mají stále menší smysl. Musí nést mnoho těžkých součástí (hnací ústrojí, převodovky, generátory a jejich obrovské lopatky) na vrcholu dlouhého stožáru, takže jejich montáž na plovoucí plošiny, které se nesmí převrátit, je velkou výzvou.

Jejich lopatky skutečně trčí nahoru, ale všechny ostatní těžké součásti jsou dole, takže mají přirozenou tendenci zůstat ve vzpřímené poloze. Navíc mohou přijímat větrnou energii z jakéhokoli směru, nemusí se otáčet proti větru. Obvykle jsou mnohem méně účinné než běžné třílopatkové HAWT a získávají méně energie z daného větru, ale na druhou stranu je lze umístit blíže k sobě, aniž by došlo k poklesu výkonu, což znamená, že by mohly získat více energie z daného úseku oceánu.

Společnost World Wide Wind nyní navrhla zcela nový typ plovoucí elektrárny VAWT, která je speciálně navržena pro nasazení na moři a masivní škálovatelnost. V podstatě se jedná o dvě VAWT v jednom – spodní část je připevněna k vnějšímu plášti věže a je nastavena na otáčení jedním směrem, zatímco horní část je namontována na hřídeli, která vede přímo středem věže, a je nastavena na otáčení opačným směrem.

Společnost tuto konstrukci nazývá protiběžná vertikální turbína (CRVT). Přestože je taková turbína poměrně stabilní, není zcela nehybná. Může se naklánět, což mu pomáhá odolávat náhlým prudkým poryvům větru a škodlivým vibracím. Největší současnou větrnou turbínou na světě je mamutí MingYang Smart Energy 16.0-242 s výškou 242 m, která má jmenovitý výkon 16 MW.

Společnost World Wide Wind plánuje projekt s výškou 400 m a neuvěřitelným výkonem 40 megawattů na jednotku. Zástupci společnosti zatím hovoří o LCoE (Levelized Cost of Energy) ve výši 50 dolarů (cca 1 050 Kč) za megawatt, což je méně než polovina oproti jiným podobným projektům. Cílem společnosti je uvést do provozu model o výkonu 3 MW do roku 2026 a velké zařízení o výkonu 40 MW již v roce 2029.

Zdroj: newatlas.com