Profesor Kevin Warwick je považovaný za prvního kyborga na světě. Implementovat čipy pro telepatickou komunikaci si nechala do těla i jeho manželka
Příběh manželů žijících jako kyborgové, kteří komunikují pomocí myšlenek díky čipům v těle, je neobyčejný. Profesor Kevin Warwick je považovaný za jednoho z průkopníků biohackingu a pravděpodobně prvního kyborga, má křemíkové implantáty v těle již od roku 1998.
Kevin Warwick, známý také jako „kapitán Kyborg“, se narodil nedaleko Birminghamu ve Velké Británii. Jako profesor kybernetiky strávil většinu své profesní kariéry na univerzitě v Readingu. V srpnu 1998 se stal prvním člověkem na světě, který dobrovolně implantoval počítačový čip do svého těla.
Tento krok podnikl v rámci svého vlastního výzkumného projektu nazvaného „Kyborg“. Během studie nechal zasunout jednoduchý RFID čip o velikosti zhruba 2 centimetry do své ruky. Hlavním cílem experimentu bylo testovat, jak daleko lidské tělo může zajít ve schopnosti přijímat smysluplné signály od mikroprocesoru.
Z tohoto hlediska lze považovat experiment za úspěšný. Warwick dokázal pomocí čipu ovládat motorizované dveře, osvětlení a termostat ve svém bytě. Na univerzitě si dokonce navrhl robotický hlas, který jej každé ráno přivítal, když přicházel do školy.
Robotická paže
V dalším biohackovacím pokusu se rozhodl propojit svou mysl s externí robotickou paží, kterou vyvinul jeho kolega doktor Peter Kyberd. Použili elektrodový systém nazvaný BrainGate, který obsahoval až 100 elektrod, z nichž bylo 25 kdykoliv přístupných. Tentokrát byl experiment opět úspěšný. Profesor Warwick dokázal ovládat robotickou paži přes internet pomocí pohybu své vlastní ruky, a to i na vzdálenost 5 500 kilometrů.
Do příběhu vstupuje také manželka Kevina Warwicka, Irena, která se stala také kyborgem. Nechala si implementovat podobný systém čipů do své ruky s nadějí na vytvoření telepatie, tedy komunikace na základě myšlenek. Experiment však nedosáhl očekávaného úspěchu, protože by vyžadoval mnohem více elektrod rozprostřených po celém těle.
Kevin Warwick však potvrdil, že mezi nimi probíhá určitá forma komunikace: „Díky našemu elektronickému propojení, nervový systém s nervovým systémem, když Irena sevřela ruku, dostal můj mozek stejný impuls. Bylo to jakési bezdrátové spojení,“ prohlásil.
Kšiltovka i anténa v hlavě
Profesor Warwick experimentoval také s dalšími koncepty propojujícími lidskou nervovou soustavu s počítači. Například vyzkoušel speciálně upravenou kšiltovku, která rozšiřovala jeho smyslové schopnosti. Cílem tohoto experimentu bylo vytvořit nový, šestý smysl. Sám Warwick potvrdil, že během tohoto pokusu byl schopen vnímat prostor kolem sebe jinými smysly.
Podobný biohackovací projekt zpopularizoval také Neil Harbisson, který se narodil s barvoslepostí. Harbisson vyřešil svůj handicap pomocí speciální antény implantované do hlavy. Tvrdí, že anténa sbírá signály z okolí a přenáší je do jeho mozku, což mu umožňuje sluchově vnímat barvy, které jeho oči nevidí. Neil Harbisson je prvním oficiálně uznávaným kyborgem.
Výzkumné projekty Kevina Warwicka a jeho kolegů jsou považovány za základ moderního biohackingu a přinášejí důležité poznatky pro budoucí medicínu, která by mohla léčit pacienty s poškozenými smysly nebo nervovou soustavou. Nicméně tato snaha je často kritizována mnoha lidmi, zejména z náboženských kruhů, jako „nelidská“.
Zdroj: redakce, jamanetwork.com, ieeexplore.ieee.org
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]