Proč vybuchla sopka Tonga? Vědci nebyli překvapeni, došlo k tepelnému střetu hluboko pod vodou

Obrovská síla erupce sopky Tonga šokovala svět, ale pro vědce to nebylo příliš překvapení. Pomocí satelitních dat studovali změny hluboko pod zemským povrchem a zjistili obrovské teplotní rozdíly ve svrchním plášti Země, které to vyvolaly.

Skupina vědců, kteří vytvořili projekt ESA Science for Society 3D Earth, vyvinula nejmodernější model litosféry (zemské kůry) a horní části svrchního pláště až do hloubky 400 km dovnitř země. Model kombinuje různá satelitní data, jako jsou gravitační data z vesmírné sondy GOCE ESA se seismickou tomografií.

Ve svém modelu, který ukazuje rozdíly v teplotě nebo tepelné struktuře svrchního pláště Země, vědci viděli, že podmořská sopka Tonga vybuchne. Předpovědět, kdy přesně k tomu dojde, je však mnohem těžší.

Jak uvádí web SciTechDaily, podmořská sopka Hunga Tonga se nachází v zadní obloukové pánvi, která vznikla podsouváním desky Tonga. Sopky se zadním obloukem jsou spojeny se studenou deskou, která je roztavena pláštěm, když deska klouže dolů do plášti. Na obrázku nahoře můžeme vidět, jak se tichomořská tektonická deska podsouvá pod pod Australskou desku. Snímek ukazuje vrstvu hydratované, částečně roztavené horniny nad ponořující se Pacifickou deskou, která napájí sopku.

Podobně je to i s erupcí sopky Cumbre Vieja na španělském kanárském ostrově La Palma. Ta byla sice méně výbušná, ale trvala tři měsíce. Na základě modelů a seismické tomografie je vidět strukturu ve velké hloubce pod Kanárskými ostrovy. Horký materiál, který stoupá k povrchu Země, je stálým zdrojem pro vybuchující sopky.

Zdroj: scitechdaily.com, eo4society.esa.int