Proč mají myší samci strach z banánů? Prozradíme vám to

Vědci nedávno objevili, že výrazná vůně banánu stresuje myší samce, píše web livescience.

Výzkumníci z McGill University v Montrealu v Quebecu se o této neobvyklé averzi k ovoci dozvěděli při analýze nárůstu stresových hormonů u myších samců, když byli samci blízko březím nebo kojícím samicím. Vědci v nové studii uvedli, že hormonální posuny u myší byly vyvolány přítomností sloučeniny zvané n-pentylacetát v moči samic. Stává se také, že je to sloučenina, která dává banánům jejich charakteristickou vůni.

„Celá věc nás překvapila, protože jsme to konkrétně nehledali a našli jsme to náhodou,“ řekl Jeffrey Mogil, hlavní autor studie a profesor na katedře psychologie na McGill University. „Březí samice byly v naší laboratoři pro další experiment a jeden z našich absolventů si uvědomil, že samci se začali chovat divně“.

V tomto článku vědci napsali, že „myší samci, zejména panenští samci, jsou dobře známí tím, že se zapojují do infanticidní agrese, aby zlepšili svou genetickou zdatnost.“ Jako způsob, jak udržet tyto potenciální predátory na uzdě, spoléhají těhotné a kojící samice na chemosignalizaci nebo vysílání chemických reakcí prostřednictvím svých těl, aby posílaly zprávy samcům, aby se drželi dál od svých potomků. 

„Hlodavci a mnoho savců jiných než lidé jsou odkázáni na své čichové smysly. Značení pachem moči je dobře známé, ale to, co jsme zde našli, je nová zpráva, která u savců dosud nebyla popsána. Viděli jsme mnoho čichových zpráv, které posílali samci samicím, ale existuje méně příkladů, kdy je samice posílají samcům. Většina těchto zpráv má co do činění se sexuálním chováním, ale v tomto případě s tím sex nemá vůbec nic společného. Samice říkají samcům, aby se drželi dál,“ dodal Mogil. 

Poté, co si Mogil a jeho tým všimli, že hladina stresu u myší vzrostla v reakci na chemické látky v moči samic, přemýšleli, zda by podobnou reakci vyvolal n-pentylacetát z jiného zdroje. Zakoupili banánový olej v místním supermarketu a přidali tekutinu do vatových smotků, které pak umístili do klecí myších samců. Přítomnost vůně měřitelně zvýšila hladinu stresu u mužů, stejně jako moč v předchozích experimentech, a vědci mají podezření, že tento hormonální skok přímo souvisí se stresem, který člověk pociťuje, když čelí možnému boji. 

Autoři studie uvedli, že expozice buď moči nebo banánovému oleji měla také analgetický účinek nebo účinek zmírňující bolest, což snížilo citlivost samců. Měřeno v průběhu času, vědci zjistili, že odolnost proti bolesti u samců myší se vyvinula již pět minut poté, co ucítili n-pentylacetát, a odezněla 60 minut poté, co jej ucítili. Autoři studie také zjistili, že hladiny stresem vyvolané analgezie byly významně vyšší u panenských samců myší, což naznačuje, že nepříbuzní samci byli větší hrozbou pro přežití mláďat než otcové. Zjištění nabízí pohled do neviditelných komunikačních kanálů, které zvířata používají k vzájemnému rozhovoru.

Zdroj: livescience.com