Problém s řídkými kostmi astronautů při pobytu ve vesmíru může být vyřešen novým lékem. Byla potvrzena účinnost léku na osteoporózu v mikrogravitaci

Osteoporóza, nemoc, která oslabuje kosti, postihuje miliony lidí po celém světě. Co tři sekundy si někdo zlomí kost kvůli této nemoci. V současné době, kdy pilotované vesmírné mise na Měsíc a Mars nabírají na tempu, jsou vědci aktivně zaměřeni na hledání způsobů, jak ochránit astronauty před nevyhnutelnými účinky dlouhodobých vesmírných letů, včetně rychlého poklesu hustoty kostí.

Portál Space uvádí, že tradiční léčiva proti osteoporóze se zaměřují na zpomalení průběhu nemoci. Avšak nový přístup, který se zaměřuje na podporu tvorby nové kosti, zaznamenal slibné výsledky. A co je zajímavé, tato nová metoda byla úspěšně testována na myších, a to dokonce během vědeckého experimentu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Vědci využili bílkovinu známou jako NELL-like molekula-1 (NELL-1), kterou tělo produkuje a která již dříve prokázala schopnost podporovat tvorbu kostí. Avšak lék byl modifikován tak, aby mohl být injikován pod kůži a stimuloval tvorbu kostí po celém těle.

Dle webu Ground News jsou výsledky pozoruhodné. Ukázalo se, že tento lék zvyšuje hustotu kostí dokonce i v mikrogravitaci, což je prostředí ve vesmíru. Tyto testy tak otevírají nové perspektivy pro léčbu osteoporózy a může také posloužit k ochraně zdraví astronautů během jejich vesmírných dobrodružství.

Lék byl testován na myších, ačkoli úspěchy jsou slibné, je stále potřeba provést další testy, než bude možné tento lék použít i u lidí. Vědci tak pracují na rozvoji farmaceutických nástrojů, které by mohly podpořit budoucí vesmírné mise, zahrnující i ty na Měsíc a Mars.

Zdroje: Space.com, Ground News