Převratná technologie, která může změnit budoucnost. Elektřinu nám vyrobí mořské vlny

Energie mořských vln má velký potenciál jako obnovitelný zdroj energie, ale stále není široce využívána. To se však může změnit díky novému vynálezu složenému z malých generátorů, které se spoléhají na triboelektrický efekt, píše web Interesting Engineering.

Reálné využití statické elektřiny

Nový vývoj byl představen týmem v Číně, který se může pochlubit, že zdvojnásobuje předchozí rekord v počtu vyrobené energie na objem. V podstatě zachycuje energii, která je výsledkem statické elektřiny, jež vzniká, když se různé materiály třou o sebe.

Tento jev je známý jako triboelektrický efekt a zařízení, která využívají tento efekt k výrobě energie, jsou označována jako „nanogenerátory“.

Navzdory četným pokusům o začlenění triboelektrického jevu do současných technologií dosud nebyla žádná vynalezená zařízení masově vyráběna nebo dokonce prodávána. Nový výzkum však navrhuje propojit tisíce triboelektrických nanogenerátorů dohromady v dlouhých řetězcích pro vytvoření dostatku energie, aby byla zařízení efektivní pro výrobu energie z vln.

Nový koncept navrhuje tým vedený Zhong Lin Wangem z Pekingského institutu nanoenergie a nanosystémů v Číně. Wang byl zodpovědný za první funkční triboelektrický nanogenerátor navržený v roce 2012.

Naděje pro budoucnost

Nyní vyvinul návrh pro využití vlnové energie, který se skládá z pružinové cívky uvnitř válce. Jak vlny tlačí válec tam a zpět, jednotlivé části spirály se spojují a zase oddělují, což vytváří malý, ale významný proud.

Zatím bylo zjištěno, že nový vynález produkuje až 347 wattů energie na metr krychlový, což je dvojnásobek nejlepšího dříve dosaženého rekordu. Je to také 30 x více než jiná triboelektrická zařízení.

Tento vývoj je zásadní, protože energie vln je jedním z nejvíce nadějných obnovitelných zdrojů energie na světě. Zatímco slunce ne vždy svítí a vítr ne vždy fouká, takže se na sluneční a větrnou energii nedá zcela spolehnout, vlny se do určité míry vždy pohybují.

Pokud by tedy zařízení dokázalo využít i své nejmenší pohyby, mohlo by to být zásadním milníkem v naší obnovitelné budoucnosti.

Zdroj: Interesting Engineering