Pozemní „drony“. Miny na kolečkách používají Ukrajinci proti ruským tankům

Ukrajinci experimentují nejen s létající improvizovanou municí, ale také s pozemní variantou.

Ukrajinci již nejednou předvedli svou schopnost využít komerční bezpilotní letouny k vytvoření roje útočícího na ruské vojáky. Nyní je vidět, že Ukrajinci experimentují s malými dálkově ovládanými čtyřkolovými plošinami nesoucími ozbrojenou protitankovou minu TM-62, píše web Drive.

Samotná myšlenka samohybné protitankové miny není nová, protože úspěšné pokusy s tímto typem zbraní prováděla Třetí říše i Sovětský svaz. V případě Němců se jednalo o samohybné dálkově ovládané miny Goliáš s lanovým pohonem, které byly použity například během Varšavského povstání a nesly 100 kg TNT.

Rusové se naproti tomu snažili jako nosiče protitankových min používat vycvičené psy nesoucí miny obsahující 12 kg výbušniny s nárazovým zapalovačem. Teoreticky měli psi podlézt pod německé tanky, čímž by iniciovali detonaci výbušné nálože. Mezitím v praxi ozbrojení psi v terénu často zpanikařili a utíkali zpět ke svým cvičitelům nebo ruským tankům.

Zde se jedná o lehkou čtyřkolovou platformu využívající kola charakteristická pro sekačky na trávu, na níž je namontována protitanková mina TM-62, která je na východě velmi oblíbená.

Jedná se o velmi jednoduchou konstrukci obsahující 7 kg TNT odpáleného tlakovou roznětku MWCz-62, která se v závislosti na verzi aktivuje při tlaku 200-500 kg, píše web CAT. Souprava je řízena bezdrátově a soudě podle záběrů z cvičiště zveřejněných na Twitteru uživatele OSINTtechnical vydrží vestavěná baterie několik set metrů pohybu.

Taková mina je snadno schopna vyhodit do povětří bojové vozidlo pěchoty rodiny BMP, transportér MT-LB nebo vážně poškodit tank. Na druhou stranu přidání pohonného systému umožňuje například skrytě zaminovat území nikoho s minimálním rizikem pro vojáky.

Zdroj: CAT; Drive