Poslední slova. Když se stanice BBC Radio 4 odmlčí, velitel lodi může odpálit jaderné střely
Británie svěřila úkol jaderného odstrašení pouze jednomu typu zbraně – ponorkám. Čtyři plavidla, která převážejí rakety s jadernými hlavicemi, mají na palubě trezory, které obsahují neobvyklý dopis. Velitel ponorky ji může přečíst pouze za zcela výjimečných okolností.
BBC Radio 4 je druhou nejposlouchanější rozhlasovou stanicí ve Spojeném království. Rádio 4 vysílá na dlouhých vlnách na frekvenci 198 kHz, takže je slyšitelné mnoho tisíc kilometrů od vysílačů. Jak se na veřejnoprávní televizi sluší, její program je plný zpravodajství, publicistiky nebo vědeckých a dokumentárních pořadů.
Rádio 4 má však i další úlohu. Pokud se odmlčí na více než čtyři hodiny, bude to signál pro velitele jedné z britských jaderných ponorek, aby se spolu s několika dalšími indicií vydal k lodnímu trezoru a vytáhl z něj neobvyklý dokument: dopis napsaný rukou současného premiéra. Jedná se o návod na zničení Británie, jak uvádí server Business Insider.
Mrtvá ruka
Mrtvá ruka je název mechanismu, který je jedním z prvků jaderného odstrašování. Během studené války si obě dominantní mocnosti, Sovětský svaz a Spojené státy, zaručily vzájemné zničení v případě války prostřednictvím jaderných zbraní.
Aby případný jaderný útok protivníka nezůstal bez odezvy, byla navržena řešení, jak úder vrátit, i když už naživu nezůstal nikdo, kdo by mohl takové rozhodnutí učinit.
V případě SSSR se tento systém nazývá Perimetr a je založen na raketě, která místo hlavice nese vysílač. Po vypuštění raketa vystoupá a vyšle signál, jehož příjem zahájí provedení předem naplánovaného jaderného útoku. Podobný systém existuje také ve Spojených státech, pravděpodobně proto, že nebyl oficiálně potvrzen.
Spojené království přistoupilo k této problematice poněkud odlišným způsobem. Její jaderné odstrašení obsahuje také řešení podobné „mrtvé ruce“, ale v tomto případě není vykonavatelem konečného rozhodnutí nejvyšších orgánů státu automat, nýbrž člověk oprávněný číst Závěrečný dopis. Tedy velitel jedné ze čtyř jaderných ponorek s raketami s jadernými hlavicemi na palubě.
Ponorky typu Vanguard
HMS Vanguard, Victorious, Vigilant a Vengeance jsou jaderné ponorky patřící k typu, kterému první z nich propůjčila své jméno. Vanguardy vstoupily do služby v letech 1993-1999 a poslaly čtyři předchůdce typu Resolution do zaslouženého důchodu. Proč čtyři?
Číslo není náhodné: pokud chcete mít jednu loď neustále na hlídce, potřebujete tři. Jeden vykonává hlídkovou činnost, druhý obnovuje pohotovost po návratu z hlídky a třetí během této doby prochází různými generálními opravami.
Čtvrtá loď zaručuje kontinuitu v případě nějaké nepředvídané nehody – jako byl například únik radioaktivity v roce 2012, po kterém byl Vanguard na sedm let poslán do opravárenské loděnice, kde nedbalí stavitelé opravili chlazení reaktoru pomocí rychleschnoucího lepidla.
Předpoklad, že v každém okamžiku je alespoň jeden z Vanguardů na hlídce, ukrytý někde v hlubinách oceánu, je pilířem britského (a také francouzského, s loděmi Le Triomphant) jaderného odstrašování. Každá loď měří 150 metrů na délku a má výtlak 15 000 tun a může nést až 16 mezikontinentálních balistických raket Trident, jak píše server Military Today.
Jedná se o obrovské rakety, které měří na délku 13,5 metru a váží 59 tun. Dokážou zasáhnout cíl vzdálený až 12 000 km a přesnost zásahu (CEP) je úctyhodných 90 metrů. Do rakety lze vložit několik různých hlavic – nejsilnější z nich má sílu 475 kt.
Jedinečná úloha veřejnoprávního rozhlasu
Ale jak má kapitán ponorky poznat, že právě nastal okamžik, kdy má udělat to, na co celý život trénoval? Teoreticky je odpálení jaderných raket výsledkem rozkazu nadřízeného důstojníka.
Co má ale dělat velitel jaderné ponorky, když je premiér Velké Británie i jeho určený zástupce mrtvý? A jak se o tom vůbec dozví?
Právě k tomuto úkolu – po splnění mnoha dalších doplňujících podmínek – slouží rozhlasová stanice BBC 4. Když se velení odmlčí, spojení s vlastními jednotkami se přeruší a osamělá ponorka marně čeká na rozkazy, posledním krokem k potvrzení, že Británii potkala zkáza, je poslech čtvrté stanice BBC. Pokud žádný veřejnoprávní vysílatel neprolomí čtyřhodinové ticho ve vysílání, velitel lodi přečte Závěrečný dopis.
Závěrečné dopisy
Dokument vzniká na samém počátku premiérova působení – po audienci u krále a setkání s náčelníkem generálního štábu, který politika seznamuje s možnostmi raket Trident.
To na něj muselo udělat silný dojem, protože jak vzpomínal bývalý britský premiér John Major, napsání závěrečných dopisů patřilo k tomu nejtěžšímu, co musel udělat. Břemeno odpovědnosti je pochopitelné – v případě jaderného zničení by ručně psaný vzkaz mohl být posledním projevem vůle britských úřadů.
Jaké poslední rozkazy může velitel jednoho z předních oddílů obdržet? V jednom ze svých vysílání BBC Radio 4 uvedla, že ve hře jsou čtyři scénáře:
- provést odvetný úder,
- nezasáhnout,
- řídit se volným úsudkem velitele lodi,
- odevzdat loď a její zbraně buď americkému nebo australskému velení.
Závěrečné dopisy jsou přepsány každým novým obyvatelem Downing Street 10. V případě změny moci se staré pokyny neotevřené zničí.
Zdroj: redakce – autorský text, businessinsider.com, military-today.com, Wikipedia
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]