Pátrání po lochnesské příšeře skončilo. Tým odhalil některé podrobnosti. Zaslechli slibné zvuky

Nedávno se uskutečnilo největší pátrání po lochnesské příšeře nebo také Nessie za posledních 50 let. Mezinárodní tým vedený mimo jiné členy dobrovolnického týmu Loch Ness Exploration po dva dny bedlivě sledoval jezero v naději, že se tajemná příšera alespoň na chvíli vynoří na hladinu. Při výzkumu byly použity drony a také akustické zařízení. Výsledky svého výzkumu tým prozatím nezveřejňuje. Prozradil však, že jeho členové zaslechli slibné zvuky, jak píše web DW.

Lochnesská příšera je záhadou, která vzbuzuje zvědavost lidí z celého světa již téměř 90 let. Stejně jako v případě Yettiho nebyla její existence dosud vědecky potvrzena. Všechny příběhy o příšeře, která má obývat skotské jezero Loch Ness, jsou založeny na výpovědích údajných svědků. Vědci považují existující dokumentaci a důkazy o příšeře dlouhé až 10 metrů za nepřesvědčivé.

Loch Ness – největší pátrání po Nessie za posledních 50 let skončilo

Ne všichni s těmito tvrzeními souhlasí. Navíc se snaží najít potvrzení, že se Nessie skutečně skrývá pod hladinou jezera Loch Ness. Proto fanoušci legendy o tajemném tvorovi zorganizovali největší pátrání po za posledních 50 let. Uskutečnilo se pod vedením členů dobrovolnického týmu Loch Ness Exploration ve dnech 26.-27. srpna. Zúčastněný tým, který tvoří asi 200 lidí, zatím výsledky své práce nezveřejňuje. Některé podrobnosti z pátrání po Nessie byly odhaleny.

25. srpna při testování akustického zařízení tým zaslechl čtyři hlasité neidentifikované zvuky. Nebylo možné je nahrát, ale předpokládalo se, že vycházejí z hloubi jezera. Prozatím se nepodařilo zjistit ani jejich zdroj. Na druhou stranu oficiální profil The Loch Ness Centre uvádí, že dva dobrovolníci zaznamenali „něco nevysvětlitelného ve vodě“. Tým obdržel záběry a bude je dále vyhodnocovat.

Dobrovolníci při pátrání použili mimo jiné termovizní drony a akustické zařízení včetně hydrofonu. Termovizní drony jsou zařízení, která se běžně používají pro civilní i vojenské účely. Kamery v nich umístěné poskytují vysoce kvalitní snímky a videa a zároveň umožňují odhalit a lokalizovat místa, kde je rozdíl teplot. Tímto způsobem je možné například vystopovat osobu ztracenou v lese, zvířata, skrývající se vojáky, nefunkční fotovoltaické zařízení nebo monitorovat státní hranice.

Tým, který se podílel na pátrání po lochnesské příšeře, používal také hydrofon. Jedná se o hydroakustické zařízení, které slouží k zachycení a záznamu akustických vln šířících se vodou. Jeho fungování lze přirovnat k podvodnímu mikrofonu. Hydrofon převádí akustické vlny na elektrické signály. V současnosti se používá například k záznamu zvuků vydávaných velrybami.

Zdroj: redakce, dw.com