Pařížská jaderná pěst ASN4G. Francie staví hypersonickou raketu s jadernou hlavicí

Hypersonické zbraně jsou jedním z důležitých aktiv Kremlu. Moskevští politici se o jejich vlastnictví zmiňují rádi a často, čímž zdůrazňují jedinečnost ruského arzenálu. Ačkoli Rusko a Čína skutečně dosáhly v této oblasti zbrojení časového náskoku, odstup rychle dohánějí Spojené státy. Očekává se, že v příštích několika letech bude hypersonické střely s plochou dráhou letu ASN4G vyrábět také Francie. Co o těchto zbraních víme?

Střely s plochou dráhou letu s jadernými hlavicemi jsou jedním ze dvou pilířů francouzského jaderného odstrašení. Kromě raket M51, které nesou čtyři ponorky s jaderným pohonem třídy Le Triomphant, má Francie také jaderné řízené střely s plochou dráhou letu, které jsou v NATO jedinečné.

Střely ASMP-A jsou vývojovou verzí starší zbraně střel ASMP zkonstruovaných v 80. letech 20. století. Francie je vyvinula v posledních dnech studené války, kdy bylo použití klasických jaderných bomb stále méně pravděpodobné vzhledem k vývoji protiletadlových systémů.

Namísto neutralizace protiletadlové obrany a připravení půdy pro letadla s volně padajícími pumami (jako byly americké bomby B61 rozmístěné v Evropě) se Francie rozhodla udeřit mimo dosah protiletadlové obrany. Střela ASMP má dolet, který závisí na výšce, v níž je odpálena – může zasáhnout cíl vzdálený 80 až 300 km.

V roce 2009 vstoupila do služby vylepšená verze francouzské zbraně. V současné době používaná střela ASMP-A. Oproti svému předchůdci se nová varianta liší mnohem delším doletem, který činí 500 km. Zároveň se střela pohybuje vysokou rychlostí, která dosahuje až 3 Machů.

Jaderná hypersonická řízená střela ASN4G

V příštích několika letech chce Francie získat do vlastnictví ještě modernější zbraň. Opět se bude jednat o leteckou křižující střelu, tentokrát s názvem ASN4G, ale její schopnosti mají být mnohem větší. Zatím byly odhaleny pouze obecné charakteristiky střely ASN4G: očekává se, že zbraň bude mít dolet přes 1 000 km a schopnost dosáhnout hypersonické rychlosti, řádově 6-8 Machů.

Na nedávném slyšení před parlamentem poskytl Hervé de Bonnaventure, poradce generálního ředitele společnosti MBDA, některé další informace o francouzské zbrani budoucnosti. Práce na ní byly zahájeny již na počátku století a probíhaly souběžně s vývojem v současnosti používané střely ASMP-A, jak píše web Opex 360.

Francouzi přitom zdůrazňují obtížnost kombinace velmi vysoké rychlosti a manévrovatelnosti s technologií stealth. Podle jejich názoru se však jedná o účinný způsob, jak prolomit současnou i budoucí protiletadlovou obranu. Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že nová střela zůstane ve službě i po roce 2050, vytvořil její výrobce, společnost MBDA, zvláštní oddělení, které se věnuje prognózám schopností protivzdušné obrany v dlouhodobém horizontu.

Samotná střela ASN4G má vstoupit do služby v roce 2035, ale již nyní probíhají testy ultrarychlých zbraní, k čemuž přispívají řešení poskytovaná francouzskou raketovou společností Ariane.

Francouzská zbraň budoucnosti

ASN4G není jedinou zbraní budoucnosti, na které Francie v současnosti pracuje. Paříž již zahájila práce na nástupci své jediné letadlové lodi s jaderným pohonem Charles de Gaulle.

Francie je jednou z pouhých tří zemí na světě, spolu s Čínou a Spojenými státy, které si pořídily letadlovou loď typu CATOBAR, tj. vybavenou katapulty a s mnohem většími schopnostmi ve srovnání s letadlovými loděmi, které posílají svá letadla do vzduchu jinými prostředky, jak uvádí web Defence XP.

Paříž rovněž zahájila mezinárodní spolupráci na konstrukci bojového letounu 6. generace. Program FCAS spojuje průmyslové kapacity Francie, Německa a Španělska a byl rozdělen do několika fází, během nichž mají být vyvinuty jednotlivé komponenty.

Harmonogram programu mezi nimi uvádí drak letounu, pohonný systém letounu, nové zbraně, technologie stealth, senzory, integrovaný datový cloud a také „věrné wingmany“, tj. bezpilotní letouny, které s letounem komunikují.

Dalším podnikem Paříže je její účast v programu MGCS. Jeho cílem je vytvořit nový evropský tank budoucnosti, který by nahradil francouzské tanky Leclerc a německé tanky Leopard 2, jež jsou v současnosti ve službě.

Navrhovaná řešení demonstruje tank Panther KF51 představený v roce 2022 (na rozdíl od zpráv v médiích se nejedná o nástupce tanku Leopard 2), stejně jako tank E-MBT představený v roce 2018, který je kombinací podvozku tanku Leopard 2A7 s modernizovanou věží tanku Leclerc.

Několik programů týkajících se konstrukce moderních zbraní je příkladem schopností francouzského zbrojního průmyslu. Francie je jednou z mála zemí na světě, která je schopna sama navrhnout a vyrobit téměř jakýkoli typ výzbroje: od ručních zbraní, dělostřelectva (houfnice CAESAR) a obrněných zbraní (tanky Leclerc, obrněné transportéry Griffon) až po letadla, ponorky a jaderné řízené střely.

Růst francouzského vývozu zbraní

V tomto kontextu je pozoruhodný vzestup Francie na mezinárodním trhu se zbraněmi. Francouzské zbraně představují pozoruhodnou alternativu pro země, které z různých důvodů již nechtějí využívat a nakupovat ruskou techniku, ale také nechtějí nebo nemohou nakupovat zbraně od Spojených států.

Dobrým příkladem tohoto trendu je prudký nárůst poptávky po francouzských letounech Rafale v posledních letech po dlouhém období stagnace. Proti ruským letounům získaly objednávky mimo jiné od Indonésie a zájem o francouzské vybavení projevilo také Srbsko.

Objem objednávek roste mimo jiné díky Řecku, Egyptu a Chorvatsku. Indie kromě dřívějšího nákupu letounů Rafale plánuje také nahradit své MiG-29 západní technikou. Jedná se buď o letouny F/A-18E/F Super Hornet, nebo o francouzské letouny v námořní verzi Rafale-M.

Zdroj: redakce, opex360.com, Defense Express, MBDA, Defence XP