Papírová brčka jsou ještě horší než plastová. Dokazuje to poslední vědecká studie. Nebezpečné chemické látky se mohou hromadit v těle

Všichni si možná myslíme, že když pijeme z papírového brčka, přispíváme tím k ochraně planety. Podle nové studie však „ekologické“ alternativy obsahují dlouhodobě působící a potenciálně toxické chemické látky.

V první analýze svého druhu v Evropě belgičtí vědci testovali 39 značek brček na přítomnost skupiny syntetických chemických látek známých jako poly- a perfluoroalkylové látky (PFAS).

PFAS byly nalezeny ve většině testovaných brček a nejčastěji se vyskytovaly v brčkách vyrobených z papíru a bambusu.

Tyto syntetické chemické látky se používají k výrobě každodenních výrobků, od outdoorového oblečení po nepřilnavé pánve, které jsou odolné vůči vodě, teplu a skvrnám. Jsou však potenciálně škodlivé pro lidi, volně žijící zvířata a životní prostředí.

Tyto látky se v průběhu času rozkládají velmi pomalu a mohou v životním prostředí přetrvávat tisíce let, což je přivedlo k tomu, že se jim začalo říkat „věčné chemikálie“.

Jsou spojovány s řadou zdravotních problémů, včetně nižší reakce na vakcíny, nižší porodní hmotnosti novorozenců, onemocnění štítné žlázy, zvýšené hladiny cholesterolu, poškození jater, rakoviny ledvin a rakoviny varlat.

Výzkumný tým zakoupil 39 různých značek brček vyrobených z pěti materiálů – papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a plastu.

Brčka, která byla zakoupena převážně v obchodech, supermarketech a restauracích rychlého občerstvení, pak prošla dvěma koly testování na přítomnost PFAS. Analýza odhalila, že většina značek – 69 % – obsahovala PFAS, přičemž celkem bylo zjištěno 18 různých PFAS.

Nejvíce syntetických chemických látek obsahovala papírová brčka.

Nejčastěji nalezená PFAS, kyselina perfluoroktanová (PFOA), je od roku 2020 celosvětově zakázána.

Zjištěny byly také kyselina trifluoroctová (TFA) a kyselina trifluormetansulfonová (TFMS) – PFAS s „ultrakrátkým řetězcem“, které jsou dobře rozpustné ve vodě, a proto se mohou z brček vyluhovat do nápojů.

Koncentrace PFAS byly nízké, a protože většina lidí používá brčka jen příležitostně, představují pro lidské zdraví jen omezené riziko. PFAS však mohou v těle zůstat po mnoho let a jejich koncentrace se může časem zvyšovat.

Autoři doporučili, aby lidé používali brčka z nerezové oceli, nebo aby se používání brček vůbec vyhnuli.

Výsledky studie byly zveřejněny v časopise Food Additives and Contaminants.

Zdroj: DailyMail; Food Additives and Contaminants