„Oživlé“ mrtvoly pavouků slouží jako roboti. Seznamte se s nekrobotikou

Inženýři z univerzity Rice v Texasu přišli na způsob, jak z mrtvých pavouků vytvořit nekrobotická chapadla. Jedná se o nejnovější vývoj v oblasti měkké robotiky, která zkoumá roboty vyrobené z netradičních měkkých materiálů, píše server Futurism.

Možná jste si všimli, že se pavouci po smrti stočí do klubíčka. To proto, že k pohybu využívají hydraulický tlak, který jim umožňuje vysunout nohy ven. Když však zemřou, tuto schopnost ztratí, a tak se schoulí.

Když vědci zapíchli jehlu do hydraulické komory mrtvého pavouka chřestýše, utěsnili ji superlepidlem a pomocí jehly přiváděli do komory vzduch, získali kontrolu nad pavoukovýma nohama. Pomocí injekční stříkačky připojené k této jehle se do komory vhání malé množství vzduchu, což způsobí otevření nožiček. Po opětovném vypuštění vzduchu z komory se nožičky uzavřou, jak uvádí server New Atlas.

Pomocí jehly a vzduchu jsou vědci schopni přimět tyto nekroboty, aby zvedli 130 % své tělesné hmotnosti. Navíc jsou poměrně odolné a vydrží až 1 000 cyklů otevření/zavření. Přidáním polymerového povlaku na chapadla nekrobotů by se mohla jejich odolnost ještě zvýšit. Tým vedený docentem Danielem Prestonem a postgraduální studentkou Faye Yapovou zdůrazňuje, že nic neanimují, pouze používají mrtvoly jako pavoučí loutky.

Takoví nekroboti by mohli mít i praktické využití, například při opakovaných úkonech, jako je třídění nebo přemisťování malých předmětů, a možná i při montáži mikroelektroniky. Článek o výzkumu byl nedávno publikován v časopise Advanced Science.

Zdroj: newatlas.com, futurism.com, onlinelibrary.wiley.com