Otravují vás komáři? Vědci vědí proč

Komáři jsou v teplých měsících opravdovým postrachem, zejména proto, že některé druhy přenášejí nebezpečné nemoci, jako je horečka dengue nebo malárie. Proto si mnozí z nás kladou otázku, jak se jich zbavit a vyhnout se kousnutí. Jak ukazuje nejnovější výzkum vědců z Bostonské a Rockefellerovy univerzity, není to tak jednoduché. Komáři nás mohou snadno vystopovat. Vysvětlujeme, proč tomu tak je.

Studie vědců z Bostonské a Rockefellerovy univerzity, která vyšla ve vědeckém časopise Cell, vysvětluje, proč si nás komáři prakticky vždy najdou. Podle odborníků může být skutečnost, že některé druhy komárů loví lidi s takovou přesností, způsobena specifickou konstrukcí jejich čichového systému, který má části podporující detekci lidského pachu.

Komáři jsou schopni vnímat oxid uhličitý vylučovaný člověkem a vylučovaný pot pomocí jedinečných chemoreceptorů, které se nacházejí mimo jiné v jejich tykadlech a labiálním hrbolu. Nedávné studie ukázaly, že tento hmyz dokáže sledovat člověka, i když vědci geneticky ovlivní chemoreceptory, které pomáhají detekovat látky specifické pro člověka. To platí přinejmenším pro jeden druh komára, Aedes aegypti, který má zcela jiný způsob organizace čichového ústrojí než většina živočichů.

Jak uvádí server Science Alert, vědci ve studii o komárech použili technologii CRISPR, která umožňuje modifikaci genomu. Není to poprvé, co byla tato metoda použita při výzkumu tohoto hmyzu.

V popsaném případě byla tato metoda použita k vytvoření komárů, u nichž neurony čichových receptorů mapovaly fluorescenční proteiny, které se při přítomnosti určitých pachů rozzářily pod mikroskopem. Vědci tak zjistili, že u Aedes aegypti se ke každému neuronu nepřipojuje pouze jeden chemoreceptor, ale několik chemicky diferencujících receptorů. Ukázali také, že tento druh má nejméně dvakrát více receptorů než čichových glomerulů (struktur v mozku, které přijímají čichové signály), což je podle nich „nápadný nesoulad“ a svědčí o nekonvenčním čichovém systému.

Právě díky netradičnímu čichovému systému mohou mít komáři Aedes aegypti robustnější čichový systém. To vysvětluje obtížnost narušení schopnosti tohoto hmyzu detekovat člověka. Science Alert zdůrazňuje, že hlavním cílem studie bylo shromáždit údaje, které pomohou vytvořit lepší repelenty proti komárům a odlákat jejich pozornost od lidského pachu.

Zdroj: cell.com, sciencealert.com