Odkud pochází voda na Zemi? Meteorit poskytl nové informace

Voda. Bez ní si život nedokážeme představit. Tato voda, která se nám zdá tak samozřejmá, však nebyla na naší planetě vždy. Odkud se tedy vzala? Návštěva z vesmíru vám to možná pomůže vysvětlit.

Voda pokrývá tři čtvrtiny zemského povrchu. Je klíčovou složkou při vzniku života na Zemi. O jejím původu se však mezi vědci stále vedou vášnivé debaty. Podle jedné z myšlenek se voda na naši planetu dostala s asteroidy, které v dávných dobách bombardovaly Zemi, jak píše serve Live Science. Meteorit, který loni spadl na Zemi v britském Winchcombe, obsahoval vodu, která se téměř dokonale shodovala s vodou, která je na Zemi. To zřejmě podporuje názor, že horniny z vesmíru přinesly na planetu klíčové chemické složky, včetně vody, již na počátku její historie. Popis a výsledky výzkumu meteoritu byly zveřejněny v časopise Science Advances.

Meteorit s primordiální strukturou

V době, kdy se naše sluneční soustava teprve formovala, na naší planetě voda prostě neměla co dělat, protože by nevydržela převládající teploty. To bylo možné až po poklesu teploty. Ale jak by se voda dostala na Zemi? Mezi vědci panuje názor, že k tomu přispěly asteroidy, které na zemský povrch přinesly zmrzlou vodu. Meteorit, který loni spadl na Zemi, tento názor zřejmě potvrzuje.

Meteorit byl nalezen v únoru 2021 ve Winchcombe (Spojené království). Důležité je, že byl nalezen jen několik hodin po pádu na naši planetu, takže míra jeho kontaminace pozemskými chemikáliemi je relativně nízká. Vědci jej přitom považují za jeden z nejpůvodnějších meteoritů, které měli možnost studovat, a umožňují jim nahlédnout do vzdálené minulosti z hlediska původní stavby Sluneční soustavy. Stáří meteoritu se odhaduje na 4,6 miliardy let, což je zhruba stáří Sluneční soustavy. Bylo zjištěno, že se jedná o jeden ze vzácných typů meteoritů s vysokým obsahem uhlíku. Takové meteority se nazývají uhlíkaté chondrity.

Jak probíhalo zkoumání meteoritu? Byl leštěn a zahříván a pak dokonce bombardován rentgenovými a laserovými paprsky. Bylo zjištěno, že s největší pravděpodobností pochází z asteroidu na oběžné dráze Jupiteru. Nejvýznamnější je však v jeho případě přítomnost vody, která tvořila až 11 % hmotnosti meteoritu. Provedené testy ukázaly, že má poměr izotopů vodíku velmi blízký poměru izotopů vody, která se vyskytuje na Zemi, což by podporovalo výše uvedenou teorii.

Zajímavé je, že tato voda byla v meteoritu přítomna ve dvou formách. Kromě „obyčejné“ vody se výzkumníci setkali také s deuteriem. A co je důležité, poměr vody a deuteria objevený v meteoritu opět odpovídal poměru, s nímž se setkáváme na Zemi. To může naznačovat, že voda nalezená na meteoritu i voda na Zemi mají společný zdroj.

Neméně významná je skutečnost, že v meteoritu byly nalezeny také aminokyseliny, tak důležité pro vznik života. Vědecký svět tak získal pádný argument, že za vznik vody na naší planetě mohou meteority. Pro získání ještě větší jistoty by však bylo důležité studovat i další asteroidy, které prolétají prostorem Sluneční soustavy. Možná bude dokonce možné najít odpověď na otázku, které vesmírné horniny přesně přispěly k rozvoji života na „modré planetě“, a dokonce odkud se vzaly.

Zdroj: science.org, redakce, livescience.com