Odkaz klonované ovce Dolly je stále velmi aktuální. Zemřela před devatenácti lety

Proslulá ovce Dolly byla naklonována před více než 25 lety. Od té doby bylo dosaženo významného pokroku ve výzkumu kmenových buněk. A naklonováno bylo mnoho dalších zvířat – včetně domácích mazlíčků, uvádí se na serveru Indianexpress.

Experiment s Dolly změnil svět výzkumu kmenových buněk. Dolly byla naklonována pomocí buňky odebrané z mléčné žlázy jiné ovce. Narodila se ve Skotsku 5. července 1996 a její příchod na svět způsobil nejen posun ve vědě, ale dal vzniknout také spoustě etických otázek.

Dolly byla jediným ovčím mládětem, které se narodilo živé z celkem 277 klonovaných embryí. Jejím rodištěm byl edinburský Roslin Institute ve Skotsku. Vědci ovci pojmenovali podle americké country zpěvačky Dolly Partonové, která je známá svými velkými „mléčnými žlázami“ – prsy. „Základem pro vznik Dolly byla buňka prsní žlázy. A my jsme nemohli myslet na působivější dvojici prsních žláz, než jsou ty, patřící Dolly Partonové,“ vysvětlil jméno klonované ovce Ian Wilmut, jeden z autorů projektu.

Ovce Dolly porodila během svého života šest dětí. Ve věku šesti a půl roku byla 14. února 2003 „uspána“ z důvodu zhoršujícího se plicního onemocnění. Dožila se tak polovičního věku ve srovnání s běžnými ovcemi. Jako by příroda přičetla věk její „matky“. Díky tomu, že byly Dolly klonem, přebrala při svém příchodu na svět také informace o věku. Její tělo je vystaveno ve Skotském národním muzeu ve skotském Ediburghu.

Klonování Dolly pomohlo k objevu iPS buněk, za který získal tým, vedený japonským vědcem Shinyou Yamanakou Nobelovu cenu. IPS buňky nabízejí způsob, jak modelovat lidská onemocnění, a v současné době se využívají v biologickém výzkumu předčasného stárnutí, rakoviny a srdečních chorob. Geneticky modifikované srdce, které bylo letos v lednu použito při první transplantaci srdce z prasete na člověka, bylo vytvořeno také pomocí technologie Dolly.

Klonování lidí a dalších živočichů
Přestože se v roce 2013 podařilo naklonovat lidské embryo, zatím nebylo dosaženo žádného pokroku v klonování celého člověka. Podařilo se však naklonovat opice. V Číně se v lednu 2018 stali Zhong Zhong a Hua Hua prvními primáty naklonovanými pomocí techniky Dolly.

Určitého pokroku bylo dosaženo také při klonování zvířat na pokraji vyhynutí. Američtí vědci v roce 2021 úspěšně naklonovali fretku černonohou a v roce 2020 ohroženého koně Převalského. V současné době probíhají snahy o naklonování mamuta srstnatého, pandy velké a severního bílého nosorožce.

Klíč k produkci většího množství potravin
Vedle schopnosti studovat nemoci či klonovat živočichy umožňuje technologie, vzniklá z experimentu s Dolly, produkovat také více potravin.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv povoluje klonování skotu, prasat a koz a jejich potomků pro produkci masa a mléka. V roce 2008 agentura uvedla, že tyto potraviny jsou stejně bezpečné jako potraviny pocházející z neklonovaných zvířat – a proto nemusí být označeny. Není jasné, kolik masa a mléka z klonovaných zvířat se prodává na amerických trzích.

V Evropě tato praxe není povolena – v roce 2015 Evropský parlament odhlasoval zákaz klonování všech hospodářských zvířat. To však neznamená, že laboratorní pokusy nejsou na půdě EU umožňovány. Vědci mohou například upravovat buňky ze zvířete. Metody klonování pak mohou být použity k získání zvířat nesoucích novou genetickou vlastnost, například odolnost vůči nemocem, nebo k tomu, aby byla vhodnější jako dárci orgánů pro lidi.

Klonování domácích zvířat
Kolem klonování domácích zvířat vznikl malý průmysl. Příkladem je společnost ViaGen v USA, Sinogene v Číně a Sooam Biotech v Jižní Koreji. V roce 2005 byl v Jižní Koreji naklonován pes Snuppy, v červenci 2019 v Číně kočka Garlic a v roce 2017 byly naklonovány slečny Violet a Scarlett americké zpěvačky Barbry Streisandové poté, co jí zemřel pes Samantha. Důvodem bylo nahradit ztracené velmi milované domácí zvíře. Odborníci ale tyto pokusy považují za nesmyslné. Domácí mazlíček totiž bude možná fyzicky odpovídat svému zdroji, ale povaha bude, díky mnoha faktorům, odlišná.

Zdroj: indianexpress.com