Objev extrémně reaktivní chemické látky v atmosféře! Může nás ohrožovat?

Nová studie naznačuje, že se v atmosféře mohou ročně vytvořit miliony tun extrémně reaktivních chemických látek zvaných hydrotrioxidy. Mohou tam přetrvávat několik hodin, což by mohlo mít důsledky pro lidské zdraví a globální klima. Tuto informaci sděluje web Livescience.

Dlouho se mělo za to, že hydrotrioxidy (chemické sloučeniny, které obsahují atom vodíku a tři atomy kyslíku) jsou příliš nestabilní na to, aby v atmosférických podmínkách dlouho vydržely. Nový výzkum však ukazuje něco dočista jiného! Hydrotrioxidy jsou běžným produktem mnoha běžných chemických reakcí a mohou zůstat dostatečně stabilní na to, aby reagovaly s jinými sloučeninami v atmosféře.

Nová studie o tvorbě hydrotrioxidů v atmosféře byla zveřejněna teprve 26. května 2022 a tento objev neznamená, že se v atmosféře děje něco nového, poprvé však ověřuje existenci těchto ultra reaktivních chemických látek v atmosféře. „Nyní můžeme přímým pozorováním ukázat, že tyto sloučeniny v atmosféře skutečně vznikají, že jsou překvapivě stabilní a že se tvoří téměř ze všech chemických sloučenin,“ uvedl v prohlášení doktorand Kodaňské univerzity Jing Chen, jeden z autorů studie.

Silné oxidanty

Hydrotrioxidy jsou typem polyoxidů vodíku. Nejjednodušším a nejběžnějším vodíkovým polyoxidem je voda, která má dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku, tedy H2O. Dalším polyoxidem vodíku je peroxid vodíku, který má dva atomy kyslíku – H2O2 – a běžně se používá jako bělidlo nebo dezinfekční prostředek. Díky dalšímu atomu kyslíku jsou mnohé peroxidy extrémně hořlavé a někdy se používají jako součást raketových paliv. O stupeň dále jsou hydrotrioxidy, které mají na sebe navázány tři atomy kyslíku, což je činí ještě reaktivnějšími než peroxidy. Ale zatímco je známo, že peroxidy mohou vznikat chemickými reakcemi v atmosféře, dosud se nevědělo, že hydrotrioxidy tam mohou vznikat také, i když relativně krátkou dobu, než se rozloží na méně reaktivní chemické látky.

V nové studii vědci odhadují, že v atmosféře vzniká ročně asi 10 milionů tun hydrotrioxidů jako produkt jedné z nejběžnějších reakcí: oxidace izoprenu, látky produkované mnoha rostlinami a živočichy, která je hlavní složkou přírodního kaučuku. „Jsme nesmírně šťastní, že se nám podařilo prokázat, že skutečně existují a že žijí dostatečně dlouho na to, aby byly – s největší pravděpodobností – v atmosféře důležité,“ uvedl hlavní autor studie Torsten Berndt, atmosférický chemik z Leibnizova institutu pro výzkum troposféry (TROPOS) v německém Lipsku.

Je na čase se začít obávat?

Nyní, když jejich výzkum potvrdil, že hydrotrioxidy vznikají běžnými chemickými reakcemi v atmosféře, budou vědci dále zkoumat, jaký vliv mohou mít tyto sloučeniny na lidské zdraví a životní prostředí během několika minut nebo hodin činnosti, než se rozpadnou.

Zdroj: livescience.com