Nový snímek Webbova teleskopu fascinuje vědce. O tomto neměli ani zdání

Do zveřejnění prvních barevných snímků z vesmírného dalekohledu NASA James Webb zbývá necelý týden, ale jak observatoř najde a zaměří své cíle? Senzor FGS (Fine Guidance Sensor) vyvinutý Kanadskou kosmickou agenturou byl navržen právě s ohledem na tuto otázku. Nedávno zachytil pohled na hvězdy a galaxie, který poskytuje lákavý náhled na to, co vědecké přístroje teleskopu odhalí v následujících týdnech, měsících a letech, jak píše server NASA.

Dalekohled FGS byl vždy schopen pořizovat snímky, ale jeho hlavním účelem je umožnit přesná vědecká měření a zobrazování s přesným nasměrováním. Když pořizuje snímky, obvykle se neuchovávají: Vzhledem k omezené šířce komunikačního pásma mezi L2 a Zemí odesílá Webbův teleskop najednou data pouze ze dvou vědeckých přístrojů. Během týdenního testu stability v květnu však tým napadlo, že by mohl pořízené snímky uchovat, protože je k dispozici šířka pásma pro přenos dat.

Výsledný technický testovací snímek má poněkud drsné vlastnosti. Nebyl optimalizován jako vědecké pozorování; data byla pořízena spíše za účelem otestování, jak dobře dokáže teleskop zůstat zaměřen na cíl, ale naznačuje výkon teleskopu. Nese několik charakteristických znaků pohledů, které Webbův teleskop vytvořil během příprav po startu. Jasné hvězdy vynikají šesti dlouhými, ostře ohraničenými difrakčními hroty. To je efekt způsobený šestistrannými segmenty Webbova teleskopu. Za hvězdami vyplňují téměř celé pozadí galaxie.

Výsledek?

Při použití 72 expozic po dobu 32 hodin patří podle vědců z Webbova teleskopu k nejhlubším snímkům vesmíru, jaké kdy byly pořízeny. Při otevřené cloně FGS nepoužívá barevné filtry jako ostatní vědecké přístroje, a to znamená, že není možné zkoumat stáří galaxií na tomto snímku s přísností potřebnou pro vědeckou analýzu. Ale i když FGS pořizuje neplánované snímky během testu, je schopen vytvořit ohromující pohledy na vesmír.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) je projektem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu vynesla do vesmíru 25. prosince 2021 raketa Ariane 5. Momentálně se teleskop nachází ve své finální orbitální pozici 1,5 milionu kilometrů od Země, tj. je od naší planety čtyřikrát dál, než Měsíc.

Zdroj: nasa.gov