Nová metoda přeprogramování omlazuje kožní buňky o 30 let. Jak je to možné?

Vědci z britského Babrahamova institutu experimentují s velmi slibnou technikou proti stárnutí a prokázali nový způsob, jak vrátit čas v lidských kožních buňkách. Takové buňky fungovaly jako buňky o 30 let mladší, ale byly schopny zachovat si některé specializované funkce, které získaly věkem, píše server NewAtlas.

V roce 2012 získal Nobelovu cenu japonský výzkumník Šin’ya Jamanaka za svou práci na vývoji tzv. indukovaných pluripotentních kmenových buněk.

Jedná se o původně normální dospělé tkáňové buňky, které jsou odebrány a vystaveny působení čtyř molekul zvaných Yamanaka faktory, které je vracejí do nezralého stavu. Z kmenových buněk se pak teoreticky může vyvinout jakýkoli typ buňky v těle. Vědci zkoumají tento potenciál mnoha zajímavými způsoby: implantují je králíkům k obnově zraku, řeší nedostatek dopaminu u zvířecích modelů Parkinsonovy choroby a opravují poškozené srdeční svaly u prasat.

Úplný proces přeprogramování vyžaduje vystavení buněk faktorům Yamanaka po dobu přibližně 50 dní, ale výzkumníci z Babrahamu zjistili, že zkrácení procesu může přinést některé významné výhody. Když buňky projdou úplným přeprogramováním, ztratí některé specializované schopnosti, které si vyvinuly během zrání. V případě kožních buněk jde o produkci kolagenu, který se používá ve šlachách, vazech, kostech a pomáhá při hojení ran.

Cílem vědců bylo obnovit mladistvý stav těchto buněk, ale ne zcela vymazat jejich identitu. Nová technika týmu, nazývaná přechodné přeprogramování ve fázi zrání, vystavuje buňky faktorům Yamanaka na pouhých 13 dní. Bylo zjištěno, že se tím odstraní změny související s věkem a vymaže se jejich identita, ale pouze dočasně. Když se tyto omlazené buňky nechaly růst v přirozených podmínkách, získaly opět vlastnosti kožních buněk, ale s novým životním elánem.

Ačkoli se kmenové buňky mohou teoreticky vyvinout v jakýkoli typ buněk v těle, vytvoření podmínek, za kterých by k tomu spolehlivě došlo, se dosud ukázalo jako obtížné. Nová technika představená v tomto výzkumu se zdá být vhodným řešením, při kterém se buňky obnovují, ale stále mají specifickou úlohu. Zajímavé je, že vědci také zjistili, že tato technika zřejmě působí proti stárnutí i na geny spojené s Alzheimerovou chorobou a šedým zákalem, z nichž dva vykazují známky návratu k mladistvé aktivitě.

Zdroj: newatlas.com