Noemova archa nalezena? Byla k nám blíž, než jsme si mysleli

Vědci už léta pátrají po zbytcích biblické Noemovy archy. Někteří z nich tvrdí, že nepravidelný skalní útvar na hoře Tendürek, která se nachází nedaleko turecko-íránských hranic, odpovídá proporcím Noemovy archy. Systematický výzkum, který se na lokalitě provádí s využitím moderních technologií, má podle nich dokázat, že útvar není dílem přírody, jak píše server Milled.

Neobvyklého skalního útvaru si poprvé všiml v roce 1959 Ilhan Durupinar, kapitán tureckého letectva. Vědci objekt zkoumají již několik let a někteří tvrdí, že se jedná o pozůstatky biblické Noemovy archy.

Nalezena biblická Noemova archa?

Američtí a turečtí odborníci z projektu Noemova archa, kteří na místě provádějí výzkum mimo jiné pomocí pokročilého 3D skenování tvrdí, že rozměry objektu odpovídají biblické stavbě. Podle nich měří skalní útvar na délku asi 150 metrů, což je zhruba délka biblické archy.

Mnozí geologové však tyto argumenty odmítají a poukazují na to, že objekt na hoře Tendürek neobsahuje úlomky dřeva, z něhož byla vyrobena Noemova archa. Příroda je podle nich schopna vytvořit mnoho jedinečných a nepravidelných struktur. Podle odpůrců navíc hora na turecko-íránské hranici neodpovídá biblickému popisu, protože se jedná o štítovou sopku, která by mohla posádku archy ohrozit.

Jaké metody vědci použili?

Jednou z technologií použitých ke studiu útvaru bylo již zmíněné 3D skenování. To zahrnuje analýzu předmětu za účelem získání údajů o jeho tvaru a vzhledu. Shromážděné informace se používají k vytváření digitálních 3D modelů.

„Dostupnost digitálních 3D modelů otevírá široké spektrum aplikací, které mohou úžasně zlepšit naši schopnost analyzovat, rozpoznat a porovnat umělecké dílo s jinými prvky kulturního dědictví,“ napsali o této metodě v roce 2008 italští vědci Paolo Cignoni a Roberto Scopingo.

Specialisté z projektu Noah’s Ark Scans používají také elektrickou odporovou tomografii a metodu georadaru. První z těchto technik, známá také jako zobrazování elektrického odporu, se vyznačuje velkým hloubkovým rozsahem. Průzkum se provádí podél profilu daného objektu.

Před zahájením průzkumu je třeba do přístroje zadat příslušné údaje o geometrii rozteče, délce rozteče a parametrech snímání. Přístroj rovněž umožňuje ověřit správný elektrický kontakt elektrod s podkladem (zda je správně uzemněn). Během měření se průběžně provádí kontrola kvality a analýza chyb.

Naproti tomu georadar je mobilní geofyzikální metoda s vysokým rozlišením, která je založena na vysílání elektromagnetických vln. Zařízení zkoumá frekvence v rozsahu krátkých až ultrakrátkých rádiových vln. Shromážděná data jsou zpracována speciálním softwarem, který vytvoří obraz připomínající průřez zkoumaného objektu.

Zdroj: redakce, milled.com