Neuvěřitelný objev v Číně: Bylo nalezeno 66 milionů let staré embryo vzácného dinosaura

Dinosauří vejce lze najít po celém světě, ale ta, která obsahují i embrya, jsou velmi vzácná. Pro paleontology je stále záhadou vývoj dinosaurů, právě proto, že nalezení jejich embryí je tak výjimečné. S tím by mohla pomoci nová fosílie dinosauřího embrya, která byla objevena v čínské provincii Ťiang-si na jihu země.

Dne 8. května roku 2022 nalezli vědci z Fujian Science and Technology Museum a Čínské univerzity geověd dinosauří vajíčko s embryem. Tento nález oznámili ve studii publikované v časopise BMC Ecology and Evolution, na níž se podíleli odborníci z Číny a Kanady.

Na základě charakteristických znaků se vědci domnívají, že fosilie patří k druhu hadrosaurus, známému také jako kachnozobý dinosaurus. Jedná se o druh obřího býložravého dinosaura, který žil ke konci dinosauří éry, před 66 miliony lety. I když to není poprvé, co bylo dinosauří embryo objeveno, je zatím zdaleka nejlépe zachovalé.

Podle webu InterestingEngineering, byla snůška dinosauřích vajec objevena při pracích pro stavební projekt ve svrchnokřídových červených vrstvách v pánvi Ganzhou v čínské provincii Jiangxi. „Nejméně dvě z těchto vajec obsahují hadrosauroidní embrya, která jsou nalezena úplně poprvé,“ napsali vědci ve studii.

Přírodovědné muzeum Yingliang Stone ve východočínské provincii Fujian, kde je embryo v současné době uloženo, nazvalo exemplář „Ying Baby“. Vejce má tvar elipsoidu o průměru asi 9 cm. Jednou z nejdůležitějších nových informací, které tento objev přináší o vývoji dinosaurů, je to, že malá velikost vejce i embrya naznačuje, že kachnozobí dinosauři měli malá vejce a pozdní vývoj těla jako základní rys.

V prosinci roku 2021 objevil stejný tým řadu embryí, včetně fosilie embrya oviraptorosaura. Až budou vědci tyto fosilie dále zkoumat, mohly by poskytnout cenné informace pro studium reprodukčního vývoje, chování, evoluce a paleoekologie dinosaurů, kteří vyhynuli přibližně před 66 miliony let. Je stále co objevovat, díky 700 vyhynulých druhů dinosaurů se paleontologové v budoucnosti nudit určitě nebudou.

Zdroj: interestingengineering.com, bmcecolevol.biomedcentral.com