Nepředstavitelný náraz mohl vytvořit Měsíc během několika hodin

Fascinující simulace provedená NASA ukazuje extrémní scénář vzniku Měsíce během několika hodin. Superpočítač poskytl nejnovější velmi podrobnou simulaci, která vrhá nové světlo na vznik našeho Měsíce, jak píše server NASA.

V běžném životě o tom příliš nepřemýšlíme a často se domníváme, že obíhání Měsíce kolem Země považujeme za samozřejmost. Pravdou však je, že bychom stejně dobře mohli žít na planetě bez přirozené družice. Samotný proces vzniku těchto nebeských těles se může lišit, například v důsledku přítomnosti prachu v okolí dané planety.

Výše uvedený příklad je poměrně mírný. Vědci se domnívají, že přirozená družice Země vznikla za mnohem velkolepějších okolností. Stručně řečeno, jde o prudký dopad protoplanety (planety v raném stádiu vývoje) o velikosti podobné Marsu. Běžně se tato hypotetická planeta označuje jako Theia.

Teorie velké srážky předpokládá, že před miliardami let mohla Theia narazit do Země v raném stádiu vývoje. Bohužel se stále potýkáme s určitými nejasnostmi, protože izotopové složení Měsíce naznačuje, že je z převážné části tvořen materiálem podobným Zemi. Proč je to problém? Simulace totiž naznačují, že většina materiálu Stříbrné zeměkoule by měla být nepodobná, tj. pocházet z protoplanety, která narazila do Země.

Naštěstí se nyní podařilo vytvořit velmi podrobnou simulaci, která tento problém potenciálně řeší. Hodně souhlasí, když se předpokládá, že vznik Měsíce byl jednostupňový a trval jen několik hodin. Výsledkem simulace je také vhodná oběžná dráha Měsíce a možnost, že se ukáže, že kůra Měsíce je relativně tenká.

Souhrnně lze říci, že předchozí simulace vedly k výsledkům, kdy se Theia smísila s malým množstvím materiálu ze Země. Nejnovější animace ukazuje jinou situaci, kdy při vzniku Měsíce bylo použito více materiálu ze Země, což lépe vysvětluje podobnost izotopového složení.

Zdroj: nasa.gov